fallback

България слиза 11 позиции надолу в класация за правене на бизнес

Нова Зеландия запазва лидерското си място на най-доброто място за бизнес в света

16:13 | 31.10.17 г. 1

България слиза с цели 11 места надолу – от 39-то до 50-то, в ежегодната класация "Правене на бизнес 2018" (Doing Business 2018) на Световната банка, публикувана днес.

В новия доклад се включват откритията от регионалното изследване за България, Румъния и Унгария, публикувано през юли. Подчертава се, че в страната има региони, чиито икономики задминават средното ниво в ЕС поне по един индикатор. За България това са Варна и Плевен, които се представят по-добре от средното равнище в ЕС по показателите, свързани със стартирането на бизнес. Като съвет дори се отправя възприемането на добрите практики, наложени във Варна, в други български градове.

България се представя най-добре от гледна точка на трансграничната търговия, където заема 21-во място в света, запазвайки позицията си в тази категория в сравнение с миналата година. Добри са резултатите и в защитата на миноритарните собственици, където сме класирани на 24-та позиция. Тя обаче е доста по-ниска от 13-тото място по този показател през миналата година. Сравнително добро е представянето на страната и по отношение на изпълнението на договорите (40-то място от 48-мо през 2017 г.) и получаването на кредитиране (42-ро място, с 10 позиции надолу).

Страната получава слаби оценки по редица показатели обаче. Най-ниска е оценката по индикатора „Свързване с електрическата мрежа“. Като особено лоша тенденция се отчита фактът, че страната ни не просто заема 141-во място в света, но е и спаднала с цели 37 позиции надолу по този показател. Времето, необходимо за получаване на електричество, например се е удвоило само за една година – средно от 130 до 262 дни, а разходите също са нараснали значително.

Слабо е представянето на страната и при стартирането на бизнес като цяло – 95-та позиция спрямо 82-ра преди година, както и при плащането на данъци – 90-то място, или със седем позиции надолу.

По регистрирането на собственост България е на 67-мо място, по издаване на строителни разрешителни – на 51-во, а по уреждане на неплатежоспособност – на 50-то.

В общата класация България е непосредствено преди Хърватска (51) и Белгия (52) и след Армения (47), Унгария (48) и Мексико (49).

Нова Зеландия остава лидер като най-добро място за правене на бизнес в света, макар оценката ѝ да спада с 0,18 пункта.

На второ място продължава да бъде Сингапур, а на трето се нарежда Дания, следвана от Южна Корея и Хонконг, показва още проучването. Топ 10 се допълва от САЩ, Обединеното кралство, Норвегия, Грузия и Швеция. Македония, която миналата година оформяше челната десетка, тази година е с една позиция по-надолу.

В същото време страните, които са успели да се издигнат най-много в класацията, са Бруней (от 72-ро на 56-то), Тайланд (от 46-то на 26-то), Малави (от 133-то на 110-то), Косово (от 60-то на 40-то) и Индия (от 130-то на 100-но).

Докладът сочи, че правителствата в 119 икономики са приложили 264 бизнес реформи през последната година, с което целят да създадат работни места, да привличат инвестиции и да стават по-конкурентни. Откакто проучването започва, преди 15 години, общо 3188 бизнес реформи са били приети в цял свят.

Създаването на работни места е едно от реформаторските предимства, които страните и общностите могат да постигнат, когато на частния сектор му се позволи да процъфтява. Справедливи, ефективни и прозрачни правила, които „Правеното на бизнес“ насърчава, подобряват управлението и се противопоставят на корупцията“, коментира главният изпълнителен директор на Световната банка Кристалина Георгиева.

На последното 190-то място в класацията остава Сомалия, като преди нея са Еритрея (189) и Венецуела (188).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:53 | 14.09.22 г.
fallback