fallback

Световните пазари отбелязват най-добрата си серия от 1997 г.

Анализаторите отдават това на комбинация от по-висок глобален растеж, евтина и изобилна ликвидност на централните банки, слаба инфлация и слаб долар

17:39 | 29.09.17 г.

Световните борси отчитат ръст за шесто поредно тримесечие, с което постигат най-добрата си серия от 1997 г. В същото време петролът преживява пълен обрат с 20-процентово възстановяване след най-лошия си старт в историята, коментира Ройтерс.

Всичко това може да е просто предизвестяващ край на големия глобален експеримент на облекчени политики, но както показва графиката, и през това тримесечие инвеститорите са се насочвали към рискови активи.

Индексът на развиващите се пазари .MSCIEF добавя почти 7% към стойността си. Индексът .SXP на Wall Street и бенчмаркът.WORLD на MSCI, който обхваща 46 страни, се покачват с по 4%, като за втория това е най-добрата серия от края на 1997 г., когато приключи периодът на 11 поредни тримесечия с повишения.

Дългът на някои от най-затруднените в политически план страни в света също отчита ръст.

Анализаторите отдават това на комбинация от по-висок глобален растеж, евтина и изобилна ликвидност на централните банки, слаба инфлация и, през последните месеци – слаб долар.

Движението на пазара през първото полугодие вече бе значително, затова това е консолидиране на печалбите“, казва главният инвестиционен директор на ABN Amro Дидие Дюре.

Последните три месеца бяха вид междинна зона между надеждите (за стимули), генерирани от администрацията в САЩ, и потвърждението, че имаме силно възстановяване на глобално ниво“.

Забележителна е и промяната в цената на петрола сорт Брент от края на първите шест месеца.

Суровият петрол бе поевтинял с 16,5% към края на юни, но възстановяването му от 20% го върна на положителна територия за годината. Той отбелязва най-доброто си тримесечие от второто тримесечие на 2016 г. и отчита петото си тримесечие през последното десетилетие с повишение от 20%.

Металите също се представят изключително добре. Медта (с код CMCU3) добавя почти 8% към стойността си, а цените на цинка (CMZN3) и никела (CMNI3) са скочили съответно с 14% и 11%.

Тези ръстове при суровините са били подкрепени, както показва графиката, от слабия долар, който все още е по-слаб спрямо повечето световни валути.

Спадът за тримесечието от 2,4% на индекса на долара .DXY обаче все пак е някакво подобрение. Щатската валута се засили и спрямо еврото, йената, китайския юан и мексиканското песо през последните седмици. Песото остава третата най-добре представяща се валута за 2017 г.

Еврото, подкрепено от коментарите на Европейската централна банка за постепенно ограничаване на програмата със стимули за над 2 трлн. евро, е с над 3% нагоре от началото на юли и с почти 12% от началото на годината досега.

Дългът на развиващите се пазари в местни валути е в подем. Средната доходност, която до голяма степен отразява разходите за заеми, измервана от внимателно следения индекс на JPMorgan .JGEGDCM сега е с по-малко от 1 пункт над рекордното си дъно.

Японският основен индекс Nikkei се е повишил с около 1%, а йената остава стабилна.

Развиващите се пазари и т.нар. акции FANG – Facebook, Amazon, Netflix и Alphabet или Google – отново са привлекли вниманието с движенията си.

Бразилските акции са се възстановили от последния политически скандал в страната и са скочили с 20% в доларово изражение. Китай отчита ръст от над 13%, а Русия – от повече от 14%, макар че все още е на червено за годината.

Акциите на Netflix са поскъпнали с 20%, на Facebook – с 10%, на Apple – с 6%, a на Google – с 4%, което отразява не просто глобалното вманиачаване върху технологиите, но и евтините пари на пазарите.

Преговорите на Великобритания за излизането ѝ от Европейския може и да са в застой, а местната битка за власт да е още по-объркана, но паундът отбелязва трето поредно тримесечие на ръст спрямо долара и съвсем лек ръст спрямо еврото.

На дъното в класацията отново е Гърция. Твърде познатите опасения около страната са довели до 14% спад на фондовия ѝ пазар, макар че новините през последните дни, че банките няма да бъдат подложени на нови стрестестове, поне засега, са облекчили част от натиска.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:26 | 13.09.22 г.
fallback