Рейтинговата агенция Moody’s понижи перспективата си за банковата система на Катар от стабилна до негативна във вторник на фона на продължаващата блокада на страната от съседите ѝ, съобщава CNBC.
Катар е изправена пред вече 2-месечно икономическо ембарго, наложено от група страни от Съвета за сътрудничество на Персийския залив, включително Саудитска Арабия.
Водената от саудитците група предостави на Катар списък с искания, включително закриването на телевизия Al Jazeera, затварянето на турска военна база и ограничаване на отношенията с Иран. Катар отказа да изпълни исканията.
Moody’s подчертава, че катарските банки са изправени пред по-слаби оперативни условия и продължителен натиск върху финансирането.
„Продължителен регионален спор може да доведе до изтичане на чуждестранни депозити и друго външно финансиране“, казва Moody’s в прессъобщение, отбелязвайки, че тези средства представляват около 36% от всички задължения на системата през май.
Тези потенциални изходящи потоци ще намалят ликвидните буфери на катарските банки, като в момента местните депозити са свити заради по-ниските приходи от петрол, казва рейтинговата агенция.
Moody’s изрази опасения и към способността на банките да намират достъп до външно финансиране.
„Зависимостта на катарските банки от чувствително към доверието външно финансиране се е увеличила през последните години заради значителен спад на свързаните с петрол приходи“, казва Нитиш Боджнагарвала, вицепрезидент на Moody’s. “Това ги оставя уязвими от промени в настроенията на инвеститорите“.
Агенцията очаква растежът на брутния вътрешен продукт на Катар да се забави до 2,4% тази година спрямо около 13,3% за периода 2006-2014 г. Тя обаче добавя, че това е бил най-бързият ръст в рамките на Съвета за сътрудничество заради държавните разходи, заделени за строителството във връзка със Световната купа по футбол през 2022 г.
Според Moody’s забавящата се икономика ще натежи върху ръста на кредитите и качеството на активите.
„Постепенното икономическо забавяне, заедно с продължаващия спор на Катар със съседните страни и предизвикателствата в строителния сектор, ще доведе до лек спад в качеството на активите“, казва агенцията.
Според оценките ѝ проблемните заеми в системата ще се увеличат до 2,2% от брутните кредити до 2018 г. спрямо 1,7% към края на миналата година.