Парламентът на Италия даде разрешение за започване на военноморска мисия в териториалните води на Либия, която да окаже техническа подкрепа на либийската брегова охрана в борбата срещу трафикантите на хора, предава Франс прес.
Намесата на италиански военноморски съдове в либийските териториални води може да помогне за намаляване на потока на мигранти, тръгващи от либийските брегове. На първо време Италия ще изпрати логистичен и патрулен кораб, уточни италианският министър на отбраната Роберта Пиноти пред парламентарните комисии на двете камари.
В случай на нападение участващите в мисията италиански военни ще могат да отвърнат, използвайки ограничена сила, предава БТА.
Италия няма никакво намерение да налага морска блокада, което би представлявало враждебно действие, подчерта Пиноти и напомни, че либийската брегова охрана е поискала помощ и подкрепа. Обхватът на действие на мисията ще бъде определен заедно с либийските власти, уточни тя.
"Искането на Либия за военноморска подкрепа беше направено в обстановка на абсолютно взаимно доверие, което има отдавнашни корени и по силата на което Италия винаги е зачитала либийския суверенитет", уточнява от външният министър Анджелино Алфано.
Премиерът Паоло Джентилони е информирал за този проект премиера на либийското правителство на националното единство Файез Сарадж на среща в Рим. Два дни по-късно либийският премиер е отговорил, че това не накърнява либийския суверенитет, съобщава АФП.
Междувременно командващият самопровъзгласилата се национална армия на Либия в източните части на страната Халифа Хафтар е наредил на военноморските бази под негов контрол да противодействат на всякакви плавателни съдове, навлезли в либийски териториални води без разрешение, предава Асошиейтед прес.
Според съобщение, разпространено от силите под командването на фелдмаршал Халифа Хафтар, заповедта е разпратена до базите в градовете Бенгази, Рас Лануф и Тобрук, както и до тази в столицата Триполи след пристигането там на италиански патрулен кораб.
Парламентът в Източна Либия, който е съперник на властта в Триполи и съюзник на Хафтар, е категорично против решението да се иска помощ от италианската страна.
След гражданската война през 2011 г. Либия потъна в хаос. Сега контролът над територията й се поделя между съперничещи помежду си властови центрове и милиции.
С това решение влиятелният маршал Хафтар иска да изрази противопоставянето си на договорката между съперника му - премиера на международно признатото правителство в Триполи Файез Сарадж, и Италия за техническа и морска поддръжка в борбата срещу незаконната миграция и трафика на хора, отбелязва АФП.
По последни данни на Международната организация за миграцията над 111 хил. мигранти са пристигнали в Европа по море от началото на годината, в това число близо 95 хил. са в Италия. Най-малко 2 385 души са загинали при опит да прекосят Средиземно море.