Венецуела може да се превърне в първата провалила се страна производител на петрол, коментира Хелима Крофт, глобален ръководител на стоковата стратегия в RBC Capital Markets, в свой анализ, цитиран от CNBC.
Венецуела е държавата с най-големи запаси от петрол в света. Ако обаче президентът Николас Мадуро формира нов законодателен орган – Национално учредително събрание, страната „напълно ще се провали като държава“.
Мадуро предлага новият орган да замени други законодателни органи, включително парламента, който в момента се ръководи от опозицията на Мадуро. Националното учредително събрание пък се се състои предимно от негови привърженици.
Всички, които се противопоставят на гласуването на новата институция, излязоха по улиците на страната на протести. САЩ и други държави заплашват да наложат санкции на Венецуела, насочени към нефтения сектор и държавната пертолна компания Petróleos de Venezuela, S.A. (PDVSA).
„Администрацията на Тръмп е предупредила Мадуро заради вота и сериозно обмисля да насочи мерки срещу петролния й сектор и дори да забрани венецуелския внос в САЩ или пък на държавната петролна компания да използва долари за трансакциите си“, казва Крофт.
„Всяка подобна мярка би имала изключителни икономически последствия“, посочва тя.
Хелима Крофт допълва, че валутните резерви на Венецуела наскоро паднаха под 10 млрд. долара, така че подобна мярка ще окаже неимоверен натиск върху PDVSA, ако компанията иска да избегне неизпълнение на задълженията си.
Икономиката на Венецуела разчита почти изцяло на милостта на петролната индустрия. Секторът допринася за 95% от експорта. Липсата на инвестиции обаче силно свива печалбите.
Сривът на цените на петрола от 2014 г. също сериозно затрудни страната. Международният валутен фонд очаква, че инфлацията ще нарасне със 720% през тази година.
„Ако Мадуро не промени решението си в 12 без 5, Венецуела изглежда ще се превърне в първата държава производителка на петрол, която е фалирала“, заключава Крофт.