fallback

Краят на Libor е близо

Индексът ще бъде премахнат до 2021 г.

19:53 | 27.07.17 г.

Почти 50-годишният междубанков индекс Libor, който в последните години се превърна в символ на корупция и манипулации, скоро ще остане в историята. Финансовият регулатор на Великобритания възнамерява да премахне ключовия индикатор до 2021 г., след като стана ясно, че няма достатъчно достатъчно смислени данни за поддържане на бенчмарка, предава Bloomberg.

Краят на междубанковия индекс е добре дошъл в много отношения за регулаторите. Той беше свързан с някои от най-големите скандали в банковия сектор, които пък доведоха до около 9 млрд. долара глоби и отстраняването на банкери за манипулиране на лихвите.

„Libor се опитва да прави твърде много неща - да бъде мярка за банковия риск и се опитва да замести пазарите на лихвен риск“, коментира шефът на британския регулатор Андрю Бейли.

По думите му установяването на твърд график за прекратяването на индекса ще улесни банките и финансовите компании да управляват този преход.

Индексът се изчислява на базата на средната стойност, при която 20 банки по света могат да заемат средства помежду си в пет различни валути и за седем различни срока. Данните се подават от кредиторите всяка сутрин.

Заради скандалите за манипулации начинът на изчисляване на индекса вече беше преразгледан, така че бенчмаркът да се базира изцяло на трансакциите.

Бейли посочва, че пазарът, който поддържа Libor, вече не е „достатъчно активен“, за да определя надежден индекс, заради което трябва да се намери алтернатива. За една валута и един период на кредитиране например през 2016 г. е имало само 15 сделки, дава пример той.

Търсенето на нов бенчмарк може да доведе до затягане на суап пазарите, по-ниски лихви и повече пари за юристите заради пренаписването и коригирането на договорите при премахването на Libor, отбелязва информационната агенция.

Редица други групи отдавна замислят замяната на Libor. Управителят на централната банка на Великобритания Марк Карни също коментира наскоро, че индексът вече не е подходящ. Още през април институцията е предложила алтернатива, която отразява овърнайт размер на финансиране на банките и строителните общества в британски лири.

Засилват се и опасенията в еврозоната за индекса Euribor. Европейската централна банка (ЕЦБ) също призна недостатъците на механизма за изчисляването му, но иска финансовата индустрия да поеме водеща роля в намирането на решение. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:28 | 13.09.22 г.
fallback