Четирите водещи арабски държави, наложили бойкот на Катар, заявиха късно в четвъртък вечерта, че отказът на Доха да приеме техните искания доказва връзките ѝ с терористични групи и че ще предприемат нови мерки срещу страната, предадоха Ройтерс и Франс прес.
Саудитска Арабия, Египет, Обединените арабски емирства и Бахрейн публикуваха съвместно изявление, цитирано от държавните медии. В него те заявяват, че първоначалният им списък от 13 искания вече е невалиден и обещават да предприемат нови политически, икономически правни стъпки срещу Катар.
Катарското правителство саботира дипломатическите усилия за разрешаване на конфликта и отказът му показва, че продължава да вреди на сигурността и стабилността в региона, заявяват четирите страни. Те подчертават, че всички мерки ще бъдат насочени срещу катарското правителство, а не срещу народа на Катар. Не се уточнява какво ще включват тези мерки.
Сред исканията беше прекратяване на катарската подкрепа за "Мюсюлмански братя", затваряне на панарабската телевизия Al Jazeera, затваряне на турската военна база в Доха и ограничаване на връзките с Иран, припомня Ройтерс.
Американското правителство иска да избегне въвличането си в дипломатическата криза в Персийския залив и смята, че тя трябва да бъде разрешена от страните от региона, заяви пред медиите високопоставена сътрудничка на Държавния департамент на САЩ, цитирана от ТАСС.
"Ако в някакъв момент се наложи да се намесим и да окажем помощ - при условие, че страните в спора искат това - не мога да си представя да откажем", добави тя и уточни, че държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън продължава телефонните контакти с арабски колеги, целящи да помогнат за преодоляване на ситуацията. "Всички те трябва да са готови да водят преговори", подчерта тя.
/БТА/