Главният прокурор на Бразилия Родриго Жанот внесе във Върховния съд официално обвинение в корупция срещу президента Мишел Темер, който може да бъде принуден да подаде оставка, предаде Франс прес.
За да бъде изправен президентът пред Върховния съд, обвинението трябва да има решение на долната камара на парламента. В такъв случай Темер ще бъде отстранен от длъжност за срок до 180 дни, докато Върховният съд разглежда делото.
Главният прокурор на Бразилия обвинява Темер, че е получил подкупи в размер на 500 000 реала (около 150 000 долара) от бразилския гигант в месопреработвателната промишленост JBS. Компанията е замесена в големия корупционен скандал, засегнал промишлени отрасли и политически и икономически кръгове в цялата страна.
Освен обвиненията в корупция Темер е разследван и за опит да възпрепятства правосъдието за връзки с лица, ощетили държавата. Очаква се в скоро време главният прокурор да се произнесе и по тези два случая.
Мишел Темер има проблеми от средата на май, когато се появи компрометиращ за него аудиозапис. От него ставаше ясно, че Темер дава одобрението си пред един от собствениците на компанията JBS да бъде подкупен бивш депутат, който сега е в затвора, припомня Франс прес.
Ако се стигне до отстраняване на Темер от президентския пост, това ще е втората драстична промяна в управлението на Бразилия за една година след импийчмънта на Дилма Русеф. Темер беше неин вицепрезидент и стана държавен глава, след като тя беше отстранена от поста заради прикриване на данните за финансовото състояние на страната.
Относно конкретните обвинения в корупция срещу Темер като доказателство главният прокурор на Бразилия представи видеозапис, направен от изпълнителен директор на компанията JBS, предаде ДПА.
На него се вижда Родриго Лоча Лурес, бивш съветник на Темер, който излиза от пицария с куфарче с 500 000 реала.
Твърди се, че това е първото плащане от поредица от подобни плащания, предназначени за Темер, за да се застъпи той в полза на компанията в неин спор със съдебните власти. Роча Лурес, който е бивш депутат, бе арестуван в началото на юни по обвинения, че е получил подкуп в полза на Темер. Той също бе обвинен вчера.
Изпълнителни директори на компанията JBS обвиняват Темер, че е взимал подкупи от години. Като част от извънсъдебно споразумение Джоесли Батиста, един от собствениците на компанията, предаде на разследващите аудиозаписа, в който се чува Темер да одобрява корумпирането на бивш депутат и свидетел по корупционно разследване срещу компанията, припомня ДПА.
Главният прокурор Родриго Жано каза, че Темер е разочаровал бразилския народ и допълни, че кадрите с Роча Лурес и куфарчето с пари са обида за бразилските граждани и за президентската институция.
Сега Върховният съд трябва да реши дали да даде ход на дело във връзка с обвиненията, като това ще стане въз основа на вота в долната камара на парламента дали да бъде съден президентът или не. За целта в долната камара са необходими 342 депутатски гласа от общо 513, припомня ДПА. Депутати от управляващата коалиция смятат, че ще съберат достатъчно гласове в долната камара на парламента, за да не допуснат Върховният съд да започне дело срещу Темер по обвиненията в корупция, допълва Ройтерс.
В случай че две трети (342) от депутатите в долната камара не подкрепят започването на процес във Върховния съд срещу президента, то ще изчака да приключи неговият президентски мандат на 31 декември 2018 г. и дотогава обвиненията срещу него ще бъдат "суспендирани", допълва Асошиейтед прес.
В случай че се стигне до процес във Върховния съд и Темер бъде оневинен, той ще може да се върне на работа. Същото ще се случи и ако Върховният съд не стигне до присъда през 180-те дни на процеса. Ако Темер бъде признат за виновен, той може да отиде в затвора. Обвинения, свързани с корупция, могат да му донесат присъда между 2 и 12 години затвор.
Ако Темер влезе в затвора, не става ясно кой ще ръководи страната. Бразилия е без вицепрезидент, откакто Темер стана президент. Някои анализатори смятат, че тогава на президентския пост ще се озове председателят на долната камара на парламента Родриго Мая. Други анализатори смятат, че ще има нови избори.
/БТА/