fallback

Пуерто Рико иска да стане истински американски щат

97,2 на сто от избирателите са гласували за присъединяване към САЩ като пълноправен щат, но избирателната активност е едва 23 на сто

08:02 | 12.06.17 г. 16
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Населението на Пуерто Рико гласува в рамките на общонароден референдум за превръщането на карибския остров в 51 американски щат. Вотът обаче не е обвързващ, защото такова решение може да вземе само Конгресът в САЩ. Досега бившата испанска колония е със статут на само асоцииран свободен щат на САЩ.

Гласоподавателите трябваше да избират между три възможности - независимост, пълноправен щат в състава на САЩ или запазване на сегашното статукво, което датира от 1898 г., предава Ройтерс.

След преброяването на 92 процента от гласовете стана ясно, че 97, 2 процента от избирателите са гласували за присъединяване към САЩ като пълноправен щат. 

Избирателната активност обаче бе ниска - едва 23 процента от 2,3 милиона регистрирани избиратели се явиха пред урните, след като опозицията призова за бойкот.

Жителите на испаноезичния остров са граждани на САЩ, но имат ограничени избирателни права и представителство в Конгреса. Те не могат да гласуват на президентски избори и делегацията им в Конгреса във Вашингтон няма право да участва в гласувания. Пуерториканците могат да пътуват свободно в САЩ и да служат в армията. Критиците на сегашния статут на острова - "свободно присъединила се държава" към САЩ, но със статут на "неинкорпорирана територия" - казват, че той е останка от колониализма и смятат, че САЩ имат морален дълг да направят Пуерто Рико щат.

Това е петият вот за бъдещето на намиращия се източно от Доминиканската република испаноезичен остров с население от 3,4 млн. жители. Винаги досега побеждаваше статуквото, а одобрението за независимост бе минимално.

Но при този вот ставаше дума и за пари – на практика Пуерто Рико е във фалит. Дългът му, който е в размер на около 70 милиарда долара, в момента е в процес на преструктуриране чрез процедура, наподобяваща обявяване на банкрут. Но в ролята си на американски щат островът може да се обяви по американското право за неплатежоспособен, както направи например град Детройт преди време.Това би направило Вашингтон, макар и частично, отговорен за пуерториканските дългове.

Републиканското мнозинство в Конгреса обаче няма интерес от пълноправен прием на карибския остров в състава на страната. Не само, защото това би значело автоматично и приемане на част от дълговете на Пуерто Рико чрез щатски средства, но и защото по-голямата част от населението би гласувала за демократите. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:51 | 13.09.22 г.
fallback