Икономическият растеж на Индия, един от най-бързите в света, се е забавил силно през финансовата 2016-2017 година (1 април - 31 март), белязан от шока от оспорваната парична реформа (т.нар. демонетизация), предаде Франс прес.
Официалната статистика, публикувана днес, сочи, че брутният вътрешен продукт на азиатския демографски гигант с 1,25 милиарда жители се е увеличил със 7,1 процента спрямо предходната година.
Нов метод на изчисление, който според икономистите раздува темповете на растеж, оценява показателя за предходната 2015-2016 г. на 8 процента при 7,9 процента преди това.
Южноазиатската страна е приключила изминалата финансова година с разочароващ растеж от 6,1 процента за четвъртото финансово тримесечие (януари-март).
През есента на 2016 г. националистическото индуистко правителство на Нарендра Моди изтегли от обращение банкнотите от 500 и 1000 рупии - най-високите номинали в страната, които покриваха 86 процента от използваните пари.
Радикалната мярка, критикувана от редица икономисти, бе насочена към борбата с корупцията, заобикалянето на данъчните закони и фалшифицирането на пари.
Мярката доведе до недостиг на ликвидност, ширещ се хаос и опашки от хора, опитващи се да заменят старите банкноти.
Много икономисти и организации понижиха прогнозите си за икономическия растеж на Индия след инициативата.
Високопоставени представители на властите посочват, че мярката ще наруши икономическата активност, но заявяват, че в дългосрочен план ще бъде ползотворна.
/БТА/