Планираното от американското правителство драстично орязване на бюджета заплашва да направи ООН неспособна да осъществява основните си мисии, заяви говорителят на световната организация Стефан Дюжарик, цитиран от Франс прес.
Американският държавен секретар Рекс Тилърсън поиска във вторник водещата световна сила да намали бюджета си за дипломацията и международната помощ с повече от 30% в сравнение с предходната година. Орязването достига 60% при финансирането, осигурявано от Вашингтон за мироопазващи операции.
Ако предложеният бюджет бъде одобрен, за ООН ще стане невъзможно да продължи да върши основната си работа в полза на мира, развитието, правата на човека и хуманитарната помощ, каза Дюжарик.
САЩ имат най-голям дял във финансирането на ООН, осигурявайки 22% от бюджета за функциониране на организацията, възлизащ на общо 4,5 милиарда долара, и 28,5% от бюджета от 7,9 млрд. долара за операции за поддържане на мира.
Вашингтон смята, че не трябва да финансира повече от 25% от разходите за тези операции.
Дюжарик подчерта, че от встъпването си в длъжност през януари новият генерален секретар на ООН Антониу Гутериш е показал воля за реформи и е съвсем наясно с необходимостта от ограничаване на разходите.
Ние обаче се нуждаем от средства, за да изпълняваме дадените ни правомощия, добави той.
Ще изчакаме да видим как ще се развие ситуацията, но ще се нуждаем от средства, за да изпълняваме мисията си, каза говорителят, цитиран от ДПА, имайки предвид, че предложеният бюджет може да бъде променен от американския Конгрес.
Бюджетът отразява факта, че средствата не са неограничени, отбеляза в изявление посланичката на САЩ в ООН Ники Хейли, която е на посещение в агенциите на ООН в Турция и Йордания, предаде БТА.