Президентът на Венецуела Николас Мадуро увеличава заплатите и раздава безвъзмездно жилища в опит да парира протестното движение, което призовава за отстраняването му от власт, предадоха Асошиейтед прес и ДПА.
В неделното си телевизионно предаване Мадуро съобщи, че от 1 май минималната заплата се увеличава с 60 процента. Работниците ще получават минимум 200 000 боливара на месец, включително субсидии за храна.
Официално тази сума се равнява на около 280 долара, но на черния пазар тя е по-малко от 50 долара.
Мадуро напомни, че това е трето увеличение за тази година и 15-ото за за четири години. Трицифрената инфлация във Венецуела (720 процента за 2016 г. според МВФ) обаче изяжда спестяванията на работещите.
Правителството предаде ключовете от стотици нови апартаменти на обитателите им.
Междувременно близо 30 души станаха жертва на насилие при протестите с искане Мадуро да се оттегли. Критиците на президента твърдят, че той потъпква демократичните норми, а Мадуро обвинява опонентите си, че заговорничат за свалянето му.
Супермаркетите във Венецуела обаче са празни, хлебарниците нямат достатъчно брашно за хляб, а питейната вода струва повече от ползващия се с огромни субсидии бензин - най-евтиния в света.
Осем латиноамерикански страни подкрепиха в обща декларация вчера предложението на папа Франциск за нова посредническа мисия на Ватикана за излизане от кризата във Венецуела, предаде Франс прес.
Присъединяваме се към изявленията на папата. Евентуален диалог между правителството на президента Николас Мадуро и опозицията трябва да се осъществи при много ясни условия, за да се договори решение на политическата, икономическата и хуманитарната криза, която преживява Венецуела, посочват Аржентина, Бразилия, Чили, Колумбия, Коста Рика, Перу, Парагвай и Уругвай.
Мадуро обвини вчера опозицията, че отказва да води диалог, като същевременно приветства предложението на папата.
В международния ден на труда противниците на президента призоваха за нови протести в центъра на столицата Каракас и в цялата страна.