Международният валутен фонд (МВФ) изрази опасения, че трайно ниските лихвени проценти налагат заплаха за глобалния финансов сектор, съобщава Guardian. В нов доклад МВФ предупреждава за затруднените банки, които поемат все повече рискове и за премахването на последната заплата преди пенсиониране.
МВФ казва, че период на продължително ниски разходи за заемане „ще се превърнe в значително предизвикателство“ за финансовите институции и ще ги принудят да направят фундаментални промени на бизнес моделите си.
Макар че лихвените проценти наскоро започнаха да се повишават в САЩ, МВФ казва, че опитът на Япония предполага, че незабавният и окончателен край на текущата среда на ниски лихвени проценти не може да бъде гарантирана.
В Япония лихвените проценти са ултраниски от почти три десетилетия, а други развити страни намаляват разходите за заеми агресивно в отговор на дълбоката финансова и икономическа криза, която започна преди почти десетилетие.
Английската централна банка поддържаше разходите за заеми на ниво от 0,5% повече от седем години, преди да ги намали до 0,25% миналия август, което е най-ниското им ниво в 323-годишната им история. Европейската централна банка предприе подобен подход, а председателят ѝ Марио Драги заяви, че няма да има ранно повишаване на лихвените проценти за еврозоната.
МВФ, в глава от предстоящия си доклад върху глобалната финансова стабилност, казва, че средата на ниски лихвени проценти ще удари печалбата на банките и ще наложи „дългосрочни предизвикателства за животозастрахователните и пенсионните фондове с дефинирани доходи“.
Фондът добавя: „По-малките, финансирани с депозити и по-малко диверсифицирани банки ще понесат най-тежки удари, което може да увеличи натиска за консолидация. Докато банките се опитват да постигнат доходност у дома и в чужбина, може да се появят нови предизвикателства пред финансовата стабилност на местния и други пазари. Тези хипотези са подкрепени от опита на японските банки“.
Застрахователните и пенсионните фондове вероятно ще трябва да повишат капитала си, тъй като трайно ниските лихвени проценти ще затрудни постигането на възвръщаемост, нужна за финансиране на съществуващите задължения, поети, когато разходите за заеми са били високи.
МВФ казва още, че схемите с дефинирани доходи – вече под заплаха в много развити страни – може да станат по-малко атрактивни от схемите с дефинирани вноски, където рискът се поема от служителя, а не от работодателя.
Проучването твърди още, че застаряващите населения означават по-слабо търсене на кредити, но и ръст на търсенето на здравно застраховане и застраховане за по-дългосрочни грижи. По-малките банки ще трябва да се консолидират, а централните банкери ще трябва да внимават за призиви за по-мек регулаторен режим.
„Надзорните рамки ще трябва да осигуряват стимули за гарантиране на дългосрочна стабилност вместо да стават жертва на исканията за дерегулации за облекчаване на бремето в краткосрочен план“, казва МВФ.
Според фонда трябва да бъдат положени усилия не само за улесняване на консолидирането на по-малките банки, но и за „ограничаване на поемането на риск и избягване влошаване на проблема с твърде големите за фалит“.