Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) остави без промяна оценките си за глобалния икономически растеж за 2017 г. и 2018 г. спрямо предишния си доклад на ниво от съответно 3,3% и 3,6%. Това означава леко ускоряване спрямо миналата година, за която растежът бе на ниво от 3%.
Според организацията обаче рисковете от нарастващия протекционизъм, финансовите уязвимости, потенциалната волатилност от поелите в различна посока парични политики и реалната активност натежават върху перспективите.
Очакваното икономическо подобряване до голяма степен отразява продължаващите и очакваните фискални и структурни инициативи в големите икономики, най-вече Китай, Канада и САЩ, както и малко по-експанзионистичната позиция за еврозоната. Подобни политики са нужни като катализатор на частното търсене с цел засилване на глобалната активност и намаляване на неравенството.
„Растежът все още е твърде слаб, а ползите от него твърде тясно фокусирани, за да повлияят сериозно на тези, които бяха ударени най-силно от кризата и които са изоставени“, казва генералният секретар на ОИСР Анхел Гурия по повод доклада. „Сега, повече от всякога, правителствата трябва да предприемат действия, за да възстановят доверието на хората, докато в същото време устояват на фукусирането навътре или на премахването на голяма част от напредъка, постигнат чрез по-сериозно международно сътрудничество“.
В САЩ местното търсене ще се засили, подпомогнато от ръст на благосъстоянието на домакинствата и постепенно повишаване на производството на петрол. Очаква се растежът на БВП да се повиши до 2,4% тази година и с 2,8% през 2018 г., подкрепен от очакваното фискално разширяване и въпреки по-високите дългосрочни лихвени проценти и по-силния долар. Оценката за следващата година обаче все пак търпи корекция надолу спрямо миналата прогноза с 0,2 процентни пункта.
Умереният темп на растеж се очаква да продължи и в еврозоната, като той бива ограничен от някои страни с трайно високи нива на безработица и непълна заетост – особено сред младите, както и със слабост на банковия сектор. Прогнозите са БВП за региона да се увеличи с годишен темп от 1,6% през 2017 и 2018 г., като за следващата година е направена низходяща корекция с 0,1 процентни пункта.
В Япония фискалните облекчения и по-добро участие на жените в работната сила ще помогне за увеличаване на БВП тази година до 1,2% от 1,0% през 2016 г. Перспективите ще зависят от степента, до която дуализма на пазара на труда бъде намалена, а ръстът на заплащането се увеличи.
Прогнозите за Китай са икономиката да се разшири с 6,5% тази година и с 6,3% през 2018 г., докато тя преминава от зависимост от външно търсене и тежка индустрия към вътрешно потребление и услуги.
По-високите цени на суровините и отслабващата инфлация подкрепят възстановяването на Бразилия и Русия от дълбоките им рецесии.