Западът трябва да се предефинира, ако иска да оцелее. Това бе основното заключение по отношение на перспективите пред САЩ, Великобритания и света като цяло на политическия анализатор Мартин Табаков, гост в Investbook по Bloomberg TV Bulgaria.
По думите на експерта във Великобритания очевидно има желание за ревизия на икономическата либерализация. Същото това нещо е синдром и при Доналд Тръмп.
"Целият този икономически протекционизъм, благодарение на който той спечели, и то не с малко, както и интровертната външна политика, която той разглежда единствено като разход, бележат коренна промяна в това пространство, което наричаме „Запад“. коментира Табаков "Всичко това ни подсказва, че западната цивилизация трябва да се предефинира, ако иска да оцелее“.
По какво си приличат Тереза Мей и Маргарет Тачър
Трябва да дадем време на Тереза Мей, за да видим какъв ще е подходът й – мек или твърд Brexit, каза Табаков по повод бъдещето на Великобритания след предстоящото задействане на чл. 50 от Лисабонския договор.
„Тя си прилича с Маргарет Тачър по едно нещо – силното лидерство", заяви той.
Това, което Мей успя да направи, е да се опита да загатне под каква форма вижда бъдещото икономическо сътрудничество с ЕС, като най-вероятно става дума за някакво споразумение за свободна търговия. "Лично аз не мога да си представя как тази глобална Великобритания ще може да се бенефицира от съюза по същия икономически начин, ако компрометира членството си“, обобщи гостът.
Никой не може да обвини Тръмп, че не изпълнява обещанията си
Коментирайки действията на новоизбрания глава на Белия дом Доналд Тръмп, експертът заяви, че никой не може да обвини Тръмп, че е обещал нещо в предизборната си кампания, което не е тръгнал да изпълнява.
"Но все още има неща, по които той не е взел отношение", допълни той. "Пример за това е ядрената сделка с Иран, за която той едва ли не ритуално се кълнеше, че ще разруши, когато бъде избран за президент, а това най-вероятно няма да стане".
От Русия с любов
Табаков коментира и думите на руския първи дипломат Сергей Лавров, който заяви, че отговорността за бежанците не трябва да бъде колективна, а следва да бъде носена от държавите, замесени във вътрешните работи на страните от Близкия изток, непряко визирайки по този начин Съединените щати.
„Ако ще правим дисекция на причините, довели до бежанския поток, част от тях са химическото оръжие, което използва Асад и руската авиация, спомогнала за процеса. Тоест отговорността няма еднозначен субект“, заяви той.
Повече от разговора вижте във видеото: