fallback

Онтарио планира да се включи към експеримента с безусловния базов доход

Над 1,7 млн. души в провинцията живеят с доходи под линията на бедността

08:15 | 21.02.17 г. 19
Автор - снимка
Редактор

От всички идеи как хората да бъдат изкарани от бедността, една от най-спорните е и една от най-простите: правителствата да раздават месечни суми на бедните, без допълнителни условия, коментира Quartz.

Именно това планира да направи канадската провинция Онтарио, с което вече предизвика шумотевица. Либералната партия, която в момента контролира местното правителство, цели да стартира пробно програма за „безусловен базов доход“ в три града през пролетта на 2017 г. Макар че тепърва ще идентифицира три „опитни зайчета“, намеци за това как ще изглежда системата могат да бъдат открити в доклад от миналия август от Хю Сийгал, бивш член на канадския Сенат, сега ръководител на Massey College към университета в Торонто.

Той препоръчва сумата да е в размер на поне три четвърти от официалната линия на бедността в Канада. На това ниво пълнолетно лице би получавало годишен базов доход от 16 989 долара, което е двойно повече от максималното плащане от 8472 долара съгласно сегашната социална програма на провинцията.

Над 1,7 млн. души в Онтарио живеят с доходи под линията на бедността, която е на ниво от 20 676 за един човек годишно, или 41 351 долара за домакинство от четирима, сочат данни от 2011 г. на канадската статистическа служба. Много от бедните в провинцията са били съкратени между 2000 и 2007 г. след упадъка на автомобилната индустрия и други производствени сектори.

Онтарио като цяло формира около 40% от общото производство на Канада. Централно място в икономическата политика на либералите заема замяната на традиционното производство с нови „базирани на знанията“ работни места в области като медицински изследвания и финансова технология.

Много икономисти смятат, че безусловният базов доход може да помогне за тази промяна. „Време е да започнем да обмисляме такъв вид базов доход заради променящия се характер на работата вследствие на автоматизацията“, казва Крис Балард, министърът, отговорен за инициативата с базовия доход.

„Ако се направи както трябва и е универсално достъпна, тя може да предостави възможности на хората да проучат предприемачеството, защото няма да се тревожат за основните си нужди, които са покрити, поне за кратък период от време, докато в същото време разработват бизнес идея“, казва Бен Ърл, социален планьор към организацията Durham Workforce Authority. “По подобен начин тя може да бъде ползвана в подкрепа на хора, които искат да се върнат в училище. Някои може да реши да си вземе почивка от работата, за да се върне към образованието и да развие уменията си“.

В момента Индия сериозно обмисля въвеждането на базов доход в цялата страна, след като три експеримента са показали положително влияние върху здравето и заетостта, от което са спечелили основно момичета, жени и инвалиди. Финландия също започна пилотна програма на 9 януари, в която през следващите две години 2000 избрани на случаен принцип безработни финландци ще получават по 560 евро на месец вместо социални помощи. Те не се задължени да си търсят работа, но ако го направят, ще продължат да получават сумата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:20 | 14.09.22 г.
fallback