Израел ще преразгледа връзките си с ООН, след като Съветът за сигурност на ООН прие резолюция, изискваща от страната да прекрати строителната дейност в еврейските селища в окупирани палестински земи, заяви премиерът Бенямин Нетаняху, цитиран от Ройтерс.
Той обърна внимание, че е инструктирал израелския постоянен представител в ООН да извърши в рамките на един месец преоценка на контактите със световната организация. Тя ще включва финансирането от Израел на ООН и присъствието на представители на световната организация в страната.
Нетаняху вече е наредил да бъдат блокирани около 30 милиона шекела (7,8 милиона долара) за пет институции от системата на ООН, които според него са особено враждебни към Израел. „Ще спрем финансирането и на други такива“, допълни той, без да даде подробности.
Нетаняху определи резолюцията като пристрастна и срамна. Той разкритикува особено остро правителството на президента на САЩ Барак Обама, което според него е нанесло срамен удар на Израел в ООН. „Ще мине време, но ще издействаме анулиране на тази резолюция“, подчерта израелският премиер.
Приемането на текста стана възможно, след като Съединените щати, които традиционно налагат вето на антиизраелски резолюции в Съвета за сигурност на ООН, този път се въздържаха. Това решение загатва за недоволството на президента Обама, чийто мандат изтича следващия месец, от израелската строителна дейност в окупираните палестински територии - едно от основните препятствия пред постигането на мир.
Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп разкритикува остро сегашното американско правителство за позицията му по въпроса и обеща да я промени.
Израелският президент Реувен Ривлин определи резолюцията като възмутително и неудачно решение. „Тя само ще отложи преговорите за уреждане на конфликта с палестинците“, предупреди Ривлин.
Съпредседателят на основната опозиционна сила в Израел, левоцентристкия блок "Ционистки съюз", Ицхак Херцог призова премиера да подаде оставка. Той определи гласуването в ООН като огромен стратегически провал за Израел.
Резолюцията бе приета с 14 гласа "за" и един "въздържал се", този на САЩ.
Израел окупира и анексира Западния бряг на река Йордан и Източен Ерусалим след Шестдневната война от 1967 г. Много страни смятат започнатото след това строителство на еврейски селища и жилища на тези територии като незаконно. Палестинците предупреждават, че тази дейност е основно препятствия пред мира. Израел отрича това, като аргументира своите претенции с библейската си връзка с тези територии.
(БТА)