За да разберем света, в който живеем днес, трябва да се върнем назад във времето, и то повече от 30 или 50 години. Когато мислим само за това как изглежда средата ни, лесно е да направим грешката и да възприемем света като сравнително статичен с определени богати или бедни региони и погрешно да заключим, че той винаги е бил и ще бъде така, коментира Макс Роузър за Our World in Data.
За да се избегне статичният образ на света, в който Северът винаги е бил по-богат от Юга, трябва да се върнем 200 години назад преди времето, в което жизнените стандарти наистина се променят драматично.
Учените оценяват крайната бедност като живот с под 1,90 долара на ден. Този показател обаче се коригира към различните ценови нива в различните страни и към ценовите промени с времето. Графиката днес показва оценки за дела от населението на света, което живее в крайна бедност.
През 1820 г. само малък брой хора се е наслаждавал на по-висок стандарт на живот, докато повечето хора са живеели в условия, които бихме нарекли крайна бедност днес. Оттогава насам делът на крайно бедните постоянно намалява. Все повече региони в света се индустриализират и така повишават производителността, което прави възможно за хората да излязат от крайната бедност. През 1950 г. три четвърти от света живее в крайна бедност. През 1981 г. този дял е 44%. За изминалата година проучванията сочат, че делът на крайно бедните е спаднал под 10%.
Това е огромно постижение и е особено забележително, ако вземем предвид, че населението на света се е увеличило 7 пъти през последните два века. В свят без икономически растеж подобно увеличаване на населението би довело до все по-малко доходи за всички. Седемкратният ръст на населението би било достатъчен да доведе всички до крайна бедност. Случва се обаче точно обратното.
Увеличаващата се производителност е важна, защото прави повече стоки и услуги от първа необходимост по-налични: има повече храна, по-добри дрехи и по-широки жилища. Икономическият растеж е важен и защото променя отношенията между хората. При дълъг период, в който светът живее без растеж, единственият начин положението ти да се подобри е нечие друго да се влоши. Собственият ти добър късмет е лош късмет за съседите ти.
Икономическият растеж променя това, като прави възможно ситуацията ти да се подобри заедно с тази на другите. Изобретателността на тези, които са създали технологии, повишаващи производителността – автомобили, машини или комуникационни технологии, е направила някои от тях много богати, като в същото време е увеличила доходите на други заради по-голямата производителност. Трудно можем да преувеличим колко различен е животът при икономика в застой и при икономика, която се разраства.