Петролът вероятно ще се превърне в най-добре представилия се актив на пазара през 2016 г. с ръст от почти 50% - резултат, който малцина биха предвидили при срива до 12-годишен минимум през януари, коментира Ройтерс.
В година, изпълнена с шокове, включително британският вот за излизане от Европейския съюз (ЕС) и победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ, някои големи активи се придвижиха с неконтролируема скорост.
„Предвид крехкостта, с която започна годината, и събитията, които се случиха след това, изключително забележително е колко устойчиви са нещата“, коментира ръководителят по макростратегията в State Street Global Markets Майкъл Меткалф.
Суровият петрол поскъпна от дъното от 27 долара за барел до около 58 долара за барел след две от най-лошите си години в историята. Това съвпадна с голям ръст на цените на суровините, като мед, цинк и калай, и на валути, като руската рубла и бразилският реал, който са нагоре със 17%.
На Wall Street индексите S&P 500 и Dow Jones отчитат повишение съответно от 12% и 14%, като ръстът се ускори след победата на Тръмп.
Японският индекс Nikkei също отчита годишен ръст от 5% в доларово изражение, а ускоряването със 7% на акциите на развиващите се пазари слага край на негативната тригодишна сесия.
Доларът също поскъпва за трета поредна година, отчитайки увеличение от 4,5% спрямо кошница от валути от изборите в САЩ насам. Йената все пак отчита повишение от 2% от началото на годината, въпреки че се срина с 12% след изборите в САЩ. Еврото е с 4,5% надолу.
Удареният от вота около Brexit паунд отбелязва най-лошата си година сред големите валути. Той е поевтинял с 16% спрямо долара и с 12% спрямо еврото, като така и не се възстанови от срива до 31-годишно дъно в деня след референдума.
Това обаче все пак е по-малко в сравнение със спада от 15% на мексиканското песо и почти същото понижение на турската лира, която трябваше да оцелее при провалил се опит за преврат, репресии срещу десетки хиляди официални лица и серия от бомбени атентати.
Лондонският индекс FTSE процъфтява след Brexit с повишение от 18% след вота през юни, макар че остава по-скоро без промяна на годишна база.
„Слабият паунд се оказа много добър за британските компании с голяма капитализация и очакваме това да се задържи“, казва глобалният пазарен стратег на JP Morgan Asset Management Майк Бел. „Затова може да имаме тази леко странна среда, в която лошите новини за британската икономика са добри новини за британския фондов пазар“, допълва той.
Доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа (ДЦК) остава без промяна за годината, но отбелязва спад от 5% от изборите насам и от повишаването с четвърт пункт на лихвените проценти миналата седмица.
Други активи с фиксиран доход следват подобна тенденция. Германските държавни облигации изгубиха 6% от доходността си от победата на Тръмп, а тази по корпоративните облигации е с 3,5% надолу. Доходността по дълга на развиващите се пазари в долари и в местна валута спада съответно с 4,2% и 6,5%.
За годината като цяло обаче нещата изглеждат по различен начин. Доходността по дълга на развиващите се пазари в долари и в местна валута отчита ръст от около 9%, а по облигации с висока доходност – над 14%. Анализаторите в Goldman Sachs казват, че това е най-добрата година от 2009 г., като по-добри резултати е имало само в пет от последните 30 години.
Очевидните победители обаче са суровините и свързаните с тях активи. Благодарение на поскъпването на металите миннодобивните компании на Европа отбелязват повишение в пазарната си оценка от 60%, а акциите на Anglo American и Glencore поскъпват съответно с 280% и 200%.
Златото също е с почти 7% нагоре, въпреки че е един от най-силно ударените активи след изборите в САЩ.
В другия край на класацията едни от най-лошо представилите се са китайските акции клас А. По-строгите регулации и тревоги около китайската икономика в комбинация с юана доведоха до срив от 18% на акциите в доларово изражение.
И ако смятате, че годината е била лоша за британския паунд, промяната е лека в сравнение с египетската лира, която е с 60% надолу след обезценяването от 33% през ноември.