fallback

Демонетизацията все повече се разпространява по света

След Индия три други страни решиха също да премахнат някои от банкнотите си

13:02 | 22.12.16 г. 8

Преди шест седмици, когато индийският министър-председател Нарендра Моди обяви решението на правителството си да премахне банкнотите от 500 и от 1000 рупии, не само индийците бяха шокирани, коментира Quartz.

Световни лидери, икономисти и международни организации следяха дръзкия експеримент със смесица от учудване и тревога. Дали ще проработи като средство да се пребори със сивата икономика и фалшивата валута? Засега ходът на Моди остави милиони индийци да се борят за малкото пари в брой, което удря потреблението и заплашва растежа на брутния вътрешен продукт (БВП) на Индия.

Въпреки това изглежда решението на Моди бе само първото от редица други подобни стъпки към края на годината, и то на различни места по света.

Австралия

На 14 декември австралийският министър по финансовите услуги и приходите Кели ОДуайър заяви, че страната проучва въпроса за налагане на забрана на 100-доларовите банкноти – най-високата купюра в обращение, както и потенциално да ограничи кешовите трансакции над определен лимит. Подобно на Индия, Австралия иска да се пребори със сенчестата икономика. „Премахването на банкнотите с голяма деноминация в Австралия ще бъде добре за икономиката и за банките“, казва анализатори от UBS в коментар от миналия месец.

Пакистан

На 19 декември сенатът на Пакистан прие резолюция да премахне банкнотите от 5000 рупии в опит да ограничи "черните" пари. Банкнотите от 5000 рупии формират 30% от валутата в обращение в страната.

Правителството на Пакистан планира да приложи демонетизация през следващите три до пет години за разлика от ускорения подход на Индия. Сенаторът, предложил стъпката – Осман Сайфула Кан, пояснява, че правителството по никакъв начин не следва идеологията на Индия, допълвайки, че е последният човек, който би бил впечатлен, посочва вестник Dawn.

Подобно на Индия, Пакистан си е поставил за задача да се пребори с укриването на данъци и натрупването на незаконно богатство.

Венецуела

На 11 декември Венецуела, където инфлацията се очаква да достигне 475% тази година, обяви, че премахва най-ценната си банкнота – 100 боливара. Воденото от Никола Мадуро правителство даде на гражданите 72-часов прозорец, преди да оттегли валутата, която формира 77% от парите в обращение в страната.

Правителството обяви, че старите банкноти ще бъдат заменени, в някакъв момент, с нови банкноти от 500 и 20 000 боливара.

Южноамериканската страна вярва, че трансграничната мафия купува венецуелски боливари и ги продава с голяма печалба на Колумбия. „Трябва да продължим да се борим с мафията“, каза Мадуро.

Правителството обаче беше принудено да удължи срока за използването на банкнотата от 100 боливара, след като сериозен недостиг на валута доведе до бурни протести и грабежи.

Трудни времена

В миналото страни като Мианмар и Зимбабве пробваха късмета си с демонетизация с тревожни резултати. В Индия ходът вече предизвика критики, като няколко икономисти поставиха под въпрос изпълнението на политиката от правителството и изразиха опасения за липсата на инфраструктура за безкешово бъдеще в почти изцяло зависимата от пари в брой страна.

„Най-големите проблеми с плановете за демонетизация на Индия са липсата на интернет покритие в цялата страна и липсата на планиране“, казва Лурдес Казанова, преподавател в Johnson School of Management в Cornell University. “Това е първият път, когато забрана на валута се случва в страна с такъв голям мащаб. От теоретична гледна точка изглежда добре, но има огромни оперативни предизвикателства, които ме тревожат“.

Казанова добавя, че ще има спад от „един-два процентни пункта“ в ръста на БВП за тримесечието и че годишният растеж ще се забави пропорционално.

А това може би не вещае добро за Австралия, Венецуела и Пакистан.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:13 | 06.09.22 г.
fallback