Във Венецуела има социален експеримент с най-лошите икономически политики, приведени в действие с ефекти, които се случват на жени, деца, трудещи се. Те не разбират какво им се сервира. Икономистът Стив Ханке изчислява, че хиперинфлацията в страната достига 290%, според други неправителствени източници в потребителската кошница тя може да е 400%, а през 2017 г. се очаква да достигне 1 600%.
Това коментира пазарният анализатор и водещ на Boom&Bust Кузман Илиев в предаването "В развитие" с Димитър Вучев по Bloomberg TV Bulgaria.
"Това е най-страшната парична политика вследствие на правителственото желание да монетаризира дълг", отбеляза той.
Според него в XXI век, при толкова стопанска история и тежък XX век, когато „това вече се случва стотици пъти, имаме Венецуела с най-страшната парична политика.
„Тази политика не е вследствие на спекулантите, както обяснява президентът Николас Мадуро, не е вследствие на САЩ или на външни геополитически врагове, а вследствие на правителственото желание да монетаризира дълг“, отбеляза Илиев.
„Разликата между разходите на правителството, формиращи дефицит, и приходите, се покрива от централната банка на Венецуела с печатане на пари, обяснява пазарният анализатор.
По думите му създаването на голяма парична маса се „дирижира ст централната банка, която е слуга на правителствения интерес“.
Илиев напомня, че ние българите „това го видяхме през 1996 г. и 1997 г.“.
Като причина за сегашната ситуация във Венецуела и причината за бягството от боливара той посочи единствено печатницата на пари, където „темпът на печатане изпреварва търсенето“.
„Сега с 32 хиляди единици от валутата се купува един хляб, а с деноминацията от 20 хиляди на боливара няма да се реши проблемът, подчерта Кузман Илиев. – Непазарно е надценена националната валута и липсва доверие в паричната политика.“
Той е категоричен, че в най-богатата на природни ресурси страна в Латинска Америка хората буквално умират от глад вследствие на безумната монетарна политика и ценовия контрол.
Какво е отражението на ценовия контрол върху бизнеса и потребителите вижте във видеото!