Броят на мигрантите по света се е увеличил от около 79 милиона през 1960 г. до близо 250 милиона през 2015 г. Тези данни представя агенция Ройтерс по повод днешния Международният ден на мигрантите.
Международните мигранти - онези, които живеят в страна, различна от тяхната родна страна или родна територия - съставляват 3,3% от населението на света.
Мигрантите и бежанците често пътуват по един и същи начин, но икономически мигранти напускат страната си, за да търсят по-добри икономически перспективи за тях и семействата си в друга страна, докато бежанците бягат от конфликти и преследване.
В края на 2015 г. по света е имало 65,3 милиона принудително преместени хора, като от тях 21,3 милиона са били бежанци, 40,8 милиона са били вътрешно разселени, а 3,2 милиона са били кандидати за убежище.
Един на 113 души по света е или кандидат за убежище, или вътрешно разселен или бежанец.
Над 4700 мигранти загинаха при опит да дойдат в Европа тази година по-море, което я прави най-смъртоносната година, откакто се водят подобни статистики.
Италия е водещата дестинация за мигрантите и бежанците, идващи по море с лодки към Европа, като тази година в страната дойдоха над 179 000 души.
САЩ имат повече международни мигранти (47 милиона), отколкото която и да е друга страна, следвани от Германия (12 милиона), Русия (11,6 милиона), Саудитска Арабия (10,2 милиона) и Бахрейн (8,5 милиона).
Коридорът за мигранти Мексико-САЩ е един от най-натоварените в света. През фискалната 2016 г., приключваща в САЩ в края на септември, по този коридор са заловени над 408 000 мигранти, което е с 23% повече в сравнение с предишната година.
През 2015 г. мигрантите по света изпратиха близо 600 милиарда долара на роднините си в родните си страни. Девет от 10 бежанци живеят в развиващите се райони, като в Турция има най-много (3 милиона бежанци).
С покачването на нивото на моретата и със засилване на екстремните метеорологични феномени експерти предупреждават, че мигрантите, принудени да напуснат родните си места по климатични причини, ще нарастват и ще се превърнат в сериозен проблем.
Броят на хората, преместили се заради природни стихии, в това число бури, наводнения и суша, е средно 22,5 милиона души на година от 2008 г. насам, като тази цифра продължава да расте.
(БТА)