Природозащитната организация Грийнпийс предупреждава за опасността от свръхпотребление на облекло, с което се нанасят значителни вреди на околната среда, предаде Франс прес.
Предупреждението е отправено по повод днешния "Черен петък", когато много магазини в САЩ и Европа правят големи намаления.
"Бързата мода" е източник на отпадъци, замърсяване, вредни газове, предизвикващи парников ефект, и на този етап проблемът не може да бъде решен с рециклиране, отбелязва неправителствената организация.
Облеклото е сред най-продаваните продукти в деня на големите намаления в много страни. Тези намаления, според критици, насърчават импулсивното свръххарчене и ненужните покупки, казва организацията, цитирана от БТА.
Трудно е да устоиш на изгодните оферти, но бързата мода означава, че потребяваме и изхвърляме модни продукти с по-голяма скорост, отколкото планетата ни би могла да го понесе, посочва Кирстен Броде, ръководителка на кампанията на Грийнпийс.
През последните 15 години производството на облекло в света се е удвоило. Човек купува с 60% повече дрехи, отколкото преди 15 години и запазва всяка дреха за два пъти по-кратко време, според проучване на компанията McKinsey, цитирано от Грийнпийс.
Модните марки увеличиха броя на колекциите си, докато от Бразилия до Индия и Великобритания цените се повишиха по-слабо.
През 2014 г. за първи път броят на произведените дрехи за една година надхвърли 100 милиарда, което е почти 14 на човек, според същото проучване.
Производството на облекло се е увеличило двойно през периода 2000-2014 година, като продажбите са нараснали от 1 трлн. долара през 2002 година до 1,8 трлн. до 2015 година, а прогнозите са за 2,1 трлн. долара до 2025 година, се отбелязва на сайта на Грийнпийс.
Екологичните последици от "бързата мода" са много: химикали от текстилните фабрики замърсяват реките и океаните, използват се много електроенергия и пестициди при отглеждането на памук, с което се заразява почвата.
Една от най-големите опасности е все по-честото използване на синтетични влакна и по-специално полиестер, който отделя близо три пъти повече въглероден диоксид през своя "жизнен цикъл", отколкото памукът. Полиестерът присъства в 60% от дрехите и разграждането му може да отнеме десетилетия.