Социалистическият президент на Венецуела Николас Мадуро обяви повишение на минималната работна заплата с 40 процента в четвъртък, ден преди обявената за утре от опозицията обща стачка, предаде AFP, цитирана от БТА.
В момента минималната заплата във Венецуела е малко под 140 долара на месец.
Това е четвъртото покачване за 2016 г. Последното подобно увеличение беше през август, когато Мадуро увеличи минималната заплата с 50%. Този ръст влезе в сила от началотона септември.
Сегашното увеличение изглежда значително, но всъщност е пренебрежително ниско в сравнение с хиперинфлацията в страната. Венецуела е сериозно засегната от спада на цените на петрола, който е източник на 96% от приходите ѝ, и изживява една от най-тежките икономически кризи в историята си.
Инфлацията ѝ, стимулирана от недостига на основни продукти и услуги, излиза от всякакъв контрол - според Международния валутен фонд тази година тя ще е 475 процента, а догодина ще достигне 1660 процента, отбелязва AFP.
Опозицията призова за обща стачка утре в опит да свали от власт Мадуро. Вчера тя мобилизира стотици хиляди души в страната срещу държавния глава.
Напрежението във Венецуела расте, след като властите спряха хода на процедура по произвеждане на референдум за свалянето от власт на Мадуро. Спиране на тока настъпи в парламента на Венецуела точно преди началото на дебатите по обсъждане на възможността за импийчмънт на Мадуро, предаде DPA.
Спирането на тока изглежда е дело на правителството, което смята доминираният от опозицията парламент за нелегитимен, отбелязва агенцията. Включен е авариен генератор и заседанието ще продължи.
На фона на спадащия рейтинг, който е на исторически ниско ниво, Мадуро не успява да намали недостига на всичко – от кафе до презервативи, докато се опитва да парира желанията на опозицията да свика референдум срещу него.