Канадската делегация, водена от премиера Джъстин Трюдо, отлага посещението си в Брюксел, съобщи Ройтерс. Визитата беше свързана с подписването на търговското споразумение между ЕС и Канада - CETA.
Споразумението беше подкрепено от 27 държави в ЕС, но Белгия постави под въпрос подписването му, след като регионът Валония се обяви против. В момента се работи за намиране на компромис, коментира преди ден белгийският премиер Шарл Мишел.
Спорните текстове са свързани основно с вноса на селскостопански стоки и системата за арбитраж при съдебни спорове. При преговорите има голям напредък и има надежда за споразумението, коментират белгийски политици.
В Канада също не се отказват от CETA. Канадският премиер Джъстин Трюдо оказа натиск върху ЕС, коментирайки, че общността ще поеме по грешен път, ако не подпише споразумение с прогресивна нация като Канада.
"Канада ще подпише това важно споразумение, когато Европа е готова за това", обясни Алекс Лоурънс, говорител на търговския министър на страната Кристиа Фрийланд. Делегацията няма да пътува до Европа засега, обясни още той, но отказа допълнителни коментари.
"CETA не е TTIP и не е предпоставка за TTIP", заяви Джон Мейнли, ръководител на Канадската бизнес организация, в която членуват големи канадски компании.
По-рано в сряда председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер каза по време на дискусия в Европейския парламент, че е оптимист за CETA. От Комисията неведнъж заявяват, че това е най-доброто търговско споразумение, постигано досега.
Шансовете това да стане в близките дни обаче намаляват, допълни председателят на Европейския съвет Доналд Туск. За него провал на споразумението ще е лош знак за ЕС. Туск определи Канада като "най-европейската държава извън Европа и близък приятел и съюзник".