Общото събрание на ООН ще изслуша новия български кандидат за генерален секретар на световната организация Кристалина Георгиева в понеделник. Това съобщи председателят на 71-вата годишна сесия на Общото събрание Питър Томсън, цитиран от китайската информационна агенция Синхуа и БТА.
Томсън уточни, че изслушването на 3 октомври ще започне в 17 ч. по Гринуич (20 ч. българско време).
Новият български кандидат за генерален секретар на ООН ще бъде третиран на равни начала с останалите претенденти, подчерта той.
Изслушването в Общото събрание на ООН е част от процедурата по избирането на нов генерален секретар на световната организация. Иначе на практика окончателната дума по въпроса ще има Съветът за сигурност и по-конкретно петте му постоянни членове, които имат право на вето (САЩ, Китай, Русия, Великобритания и Франция), посочва Синхуа. Накрая Съветът за сигурност ще представи на Общото събрание един-единствен кандидат за одобрение.
Русия обаче е изразила възражения срещу решението на България да номинира Кристалина Георгиева за генерален секретар на ООН, предаде AFP, като се позова на дипломати.
Три държави членки на Съвета за сигурност на световната организация - Русия, Венецуела и Малайзия - са разкритикували писмо на българското правителство, в което Георгиева е определена като "единствения кандидат" на страната. Те са поискали разяснения дали другата българска претендентка, Ирина Бокова, остава в надпреварата.
В крайна сметка необходимите разяснения бяха направени и "всичко бе уредено", заяви ротационният председател на Съвета за сигурност през септември, новозеландският постоянен представител в ООН Джерард ван Бохемен, цитиран от БТА.
Това ново развитие обаче не говори добре за шансовете на Кристалина Георгиева да бъде подкрепена от Русия, коментираха дипломати, цитирани от AFP.
Смята се, че Ирина Бокова, която остана на шесто място при последното гласуване, има подкрепата на Русия, а нейната сънародничка е лансирана от Германия, отбелязва AFP. В резултат много дипломати се питат как ще гласува Русия.
Някои смятат, че Георгиева се е включила в надпреварата прекалено късно.
"Мисля, че тя закъсня твърде много. Начинът, по който (влезе в надпреварата), изобщо не бе коректен", заяви, цитиран от AFP, украинският постоянен представител в ООН Володимир Елченко, чиято страна е непостоянен член на Съвета за сигурност.
Друг дипломат от съвета определи Георгиева като "солиден кандидат", но коментира, че "е трудно човек да се включи в състезанието със закъснение, за това се плаща дан". Негов колега прогнозира, че новата българска кандидатка "няма да бъде посрещната с отворени обятия".
Георгиева влезе в надпреварата за най-висшия пост в ООН в сряда, когато българското правителство я номинира и оттегли подкрепата си за предишния си кандидат, Ирина Бокова, която номинира през февруари.
Ирина Бокова остава в списъка с претендентите за поста въпреки решението на българското правителство да издигне нов кандидат, заяви още пред журналисти Джерард ван Бохемен, цитиран от ТАСС.
Възникналата ситуация е била обсъдена на закрито заседание на Съвета за сигурност, заяви Ван Бохемен. "Хората искаха да разберат един или двама кандидати ще има от страна на България. В резултат се получава така, че имаме един кандидат, официално подкрепян от българското правителство, и още един, който остава в надпреварата", каза Ван Бохемен, като добави, че нито един от членовете на Съвета за сигурност на ООН не се е изказал против това, след като е получил необходимите разяснения.
По този начин Ирина Бокова продължава да участва в изборите за генерален секретар на ООН в лично качество, отбелязва ТАСС. Както поясни председателят на Съвета за сигурност, такава ситуация е допустима. "Не съм експерт по въпроса, но полученият от нас юридически съвет е, че след като страна издигне даден кандидат, той сам решава дали да продължи да участва в надпреварата. Тоест страната не може да го отзове, ако той сам не поиска това", отбеляза Ван Бохемен.
Генералният директор на ЮНЕСКО даде да се разбере още в сряда, че ще продължи борбата.