Здравната система в България е в долната половина на класация за ефективност, изготвена от Bloomberg. Класацията обхваща 55 държави, като оценява ефективността на здравеопазването в тях според продължителността на живота и разходите за здраве - на глава от населението и като дял от брутния вътрешен продукт (БВП).
Данни, на базата на които е подготвено подреждането, са от 2014 г.
България споделя 46-тото място с Либия, като страната ни е отстъпила с три позиции в сравнение с 2009 г.
В България годишните разходи за здравеопазване на глава от населението се изчисляват на 662 долара, а като дял от БВП те се равняват на 8,44%. Средната продължителност на живота е 75,4 години.
С общ резултат от 38,3 точки страната ни е в компанията на държави като Еквадор, Казахстан, Либия, Беларус и Сърбия.
Класацията показва, че абсолютната стойност на отделяните средства за здравеопазване на глава от населението не определя неговата ефективност. България например изпреварва САЩ в класацията, които са поставени на 50-то място. Разходите за здравеопазване на глава от населението в Америка възлизат на средно 9 403 долара и формират около 17,1% от БВП през 2014 г. Същевременно средната продължителност на живота е 78,9 години.
След САЩ се нареждат Йордания, Колумбия, Азербайджан, Бразилия и Русия на последно място, където разходите за здравни грижи са 893 долара на глава от населението, а средната продължителност на живота е 70,3 години.
Хонконг и Сингапур заемат първите две места и в актуалната класация, и в тази от 2009 г. Правителствата там играят по-силна роля в регулирането и осигуряването на здравни грижи, като разходите на глава от населението възлизат на съответно 2 012 долара и 2 752 долара, а продължителността на живота е около 83 години.
В топ 5 попадат още Испания, Южна Корея и Япония.
Представянето на няколко държави се е променило значително за периода от 2009 г. до 2014 г. заради повишените здравни разходи в сравнение с бавния темп на нарастване на продължителността на живота. Швеция отстъпва до 27-мо място от 14-то през 2009 г., след като разходите на глава от населението са нараснали с над 50%. Саудитска Арабия пък губи 20 позиции до 38-мо място заради повишението на разходите с близо 80 на сто.
Гърция обаче се изкачва с 9 места до 13-то, след като продължителността на живота там е нараснала с една година, а разходите за здравеопазване на глава от населението са паднали с близо 40% до 1 743 долара.
При съставянето на класацията 60% от тежестта има продължителността на живота, 30% имат разходите за здравеопазване като дял от БВП, а 10% – разходите на глава от населението. Използвани са данни на Световната здравна организация, Световната банка, Международния валутен фонд и други.