България е на второ място в света по брой смъртни случаи заради мръсен въздух на 100 хил. жители, сочи доклад на Световната здравна организация (СЗО), базиран върху сателитни данни и наземни измервания в 184 държави и публикуван днес.
Със 118 смъртни случая заради замърсяване на въздуха с фини прахови частици на 100 хил. жители годишно страната ни е след Украйна (със 120 смъртни случая) и преди Беларус (100).
Замърсяването на въздуха в Украйна причинява четири пъти повече смъртни случаи на глава от населението от петте държави с най-чист въздух, взети заедно, отбелязва британският вестник Guardian.
През 2012 г. в България са регистрирани общо 8634 смъртни случая, свързани със замърсяване на въздуха, сочат още данните.
Най-голям общ брой смъртни случаи е отчетен в Китай – над 1,032 млн., с което страната оглавява класацията по абсолютна стойност. Тя е следвана от Индия с 621 хил. смъртни случая, Русия (близо 141 хил.), Индонезия (близо 62 хил.) и Пакистан (над 59 хил.). В класацията по общ брой смъртни случаи през 2012 г. Украйна е на шесто място с 54 507 случая.
Основната част от замърсяването на въздуха идва от автомобилите, въглищните централи и изгарянето на отпадъци, но има и фактори, които не са резултат от човешката дейност. Така например пясъчните бури в пустинни райони също допринасят за замърсяването на въздуха, което отчасти обяснява защо Иран например е на 16-то място по общ брой смъртни случаи – 26 хил. за година.
Над 90% от населението на Земята живее в зони с прекомерно замърсен въздух, сочи докладът. Влошеното качество на въздуха излага хората на риск от редица здравословни проблеми - инсулт, сърдечносъдови болести, рак на белите дробове.
Според доклада 92% от жителите на планетата обитават региони, в които качеството на въздуха не съответства на нормите на СЗО. Най-засегнатите зони са Югоизточна Азия, Източното Средиземноморие и Западно-Тихоокеанския регион.
Докладът е фокусиран върху външното замърсяване, което според най-скорошните налични данни от 2012 г. отнема живота на около 3 млн. души годишно.
Замърсяването в закрити пространства обаче е не по-малко опасно. През 2012 г. около 6,5 млн. смъртни случая (11,6% от всички) са били свързани с вътрешно или външно замърсяване на въздуха.