Kатар, най-големият световен износител на втечнен природен газ, извърши продажба на облигации в опит да покрие бюджетния дефицит, причинен от спада в цените на енергията, съобщава Bloomberg.
Централната банка на Катар привлече 4,6 млрд. риала (1,26 млрд. долара) от конвенционални и ислямски облигации с падеж от три, пет, седем и десет години, показват данни на интернет страницата на регулатора.
Доходността на облигациите варира от 2,25% за тригодишните до 3,75% за 10-годишните.
Държавите, износителки на петрол, използват пазара на облигации, за да запълнят бюджетните дефицити, причинени от спада в цените на суровините, които може да достигнат 900 млрд. долара до 2021 г.
Катар е изправен пред бюджетен дефицит от 4,9% от икономическото производство тази година, според медианата стойност на седем прогнози на икономисти, анкетирани от Bloomberg.
Припомняме, че през май Катар емитира най-големия дълг в историята на Близкия изток.
Страните износителки на петрол заемат средства от чужбина, след като цените на петрола паднаха наполовина от 2014 г. насам, което накара някои правителства да увеличат резервите си.
Освен това Катар вече втора година извършва подобрения на инфраструктурата, оценявани на 200 млрд. долара, преди домакинството на Световното първенство по футбол през 2022 г.