Лидерите от Г-20 са се съгласили на срещата в Китай, че е необходимо да работят заедно за засилване на световния икономически растеж, заяви германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от Ройтерс.
Меркел приветства съсредоточаването на Китай върху структурните реформи по време на ротационното му председателство на групата и заяви, че министрите по цифровата политика на 20-те най-големи икономики в света ще се срещнат за първи път догодина, когато Германия ще поеме председателството на Г-20.
По думите й Г-20 също така планира да създаде работна група за иновации.
Заместник-генералният секретар на японското правителство Коичи Хагиуда каза, че страните от групата са на път да се споразумеят, че би трябвало да бъдат използвани всички политически мерки, включително валутни, фискални и структурни реформи, за постигане на стабилен и устойчив растеж, предаде БТА.
Той заяви в кулоарите на срещата на Г-20, че участниците също така са на път да се споразумеят в комюнике, че е необходимо да се обезпечи сигурността на многостранната търговска система, за да се насърчи свободната търговия.
Освен това всички страни от Групата се очаква да се присъединят към Парижкото споразумение за климата, съобщава ДПА, като цитира чернова на декларация.
"Ангажираме се да доведем до край всички вътрешни процедури, за да се присъединим към Парижкото споразумение за климата възможно най-скоро, когато националните процедури позволяват това", пише в проекта.
Американският президент Барак Обама и китайският му колега Си Цзинпин заедно предадоха документите за присъединяване на страните им към споразумението вчера, с което общият брой на ратифициралите го държави стана 26. Договорът ще влезе в сила 30 дни след като бъде ратифициран от 55 страни, имащи дял от поне 55% от глобалните емисии на парникови газове.