Руският президент Владимир Путин заяви, че Русия и САЩ са близо до сключването на сделка за борба с терористите в Сирия, което би била огромна стъпка към прекратяването на гражданската война, наводнила Европа с бежанци и помогнала за възхода на ИДИЛ.
“Лека-полека се насочваме в правилната посока“, каза руският президент в интервю за Bloomberg Television от Владивосток. „Не изключвам възможността да договорим нещо в близко бъдеще и да представим споразумението пред международната общност“.
Путин, върл противник на американската външна политика, похвали държавния секретар Джон Кери, чието „търпение и устременост“ за постигането на споразумение, преди мандатът на Барак Обама да приключи, са направили сделката възможна. Русия и Турция – страна членка на НАТО и основен поддръжник на някои бунтовници, борещи се срещу сирийския президент Башар Асад, също изравняват позициите си в конфликта, каза той.
САЩ и Русия засилват усилията си да намерят общи позиции за Сирия, където няколко страни и няколко екстремистки и бунтовнически групи се борят една с друга от пет години и половина. Русия навлезе в конфликта миналата година на страната на Асад, стартирайки въздушни и морски удари. Стотици хиляди са загубили живота си в конфликта, а милиони бягат.
САЩ, които в крайна сметка искат отстраняването на Асад, са предложили установяването на Група за съвместно изпълнение близо до Аман, Йордания, в която САЩ и Русия ще координират въздушни удари срещу сирийски бунтовнически групи, които и двете страни възприемат за терористи, сочи предложението, получено от Washington Post.
През последните няколко месеца Кери води непрекъснати срещи с руския си колега Сергей Лавров, а понякога и със самия Путин. По време на срещата на Г20 в Китай този уикенд може да има обсъждане и между Обама и Путин.
Ключово опасение за Русия е, че крилото Нусра на бившата Ал Кайда, което наскоро промени името си на Джабхат Фатах ал-Шам, в много случаи се е обединявало с по-умерени бунтовници, подкрепяни от САЩ.
САЩ твърдят, че Русия, която започна въздушна кампания в Сирия от миналия септември, има за цел умерени бунтовници под претекст, че са терористи. Русия, от друга страна, казва, че САЩ се опитват да спрат ударите срещу терористичните групи заради опасения, че подкрепяните от тях бунтовници ще бъдат ударени.
„Разговорите са много трудни“, казва Путин. „Един от ключовите проблеми е, че ние настояваме, а нашите американски партньори се противопоставят на това, че т.нар. полезна част от опозицията трябва да бъде отделена от радикалните групи и терористичните организации“.