fallback

Битката между правителствата на Г7 и централните банки

През последните години страните от Г7 харчат все по-малко за инвестиционни проекти

08:20 | 31.08.16 г. 3

Една от основните причини глобалната икономика да боксува на място? Някои от най-богатите правителства в света са твърде стиснати.

Правителствата на страните от Г7 намаляват инвестиционните си разходи, откакто глобалната финансова криза обхвана света, коментира Bloomberg. Като дял от брутния вътрешен продукт (БВП) на групата тези разходи са едва 3,3% през първото тримесечие на тази година, което e най-ниската им стойност от 2000 г. и е по-малко от 4-те процента в началото на 2009 г., сочат данни, събрани от Oxford Economics.

Нежеланието да харчат за дългосрочни инфраструктурни проекти е поразително в момент, в който централните банкери и икономистите обсъждат идеи от „хеликоптерни пари“ до по-високи инфлационни цели, за да се справят с риска от дългосрочен застой. Централните банки в Европа и Япония все още изкупуват облигации, за да преодолеят дефлационните рискове, надявайки се, че частните компании ще използват по-ниските дългосрочни лихвени проценти, за да взимат заеми за собствените си проекти за инвестиции и наемане на нови лица.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:46 | 11.09.22 г.
fallback