Изпадналият в тежка хуманитарна криза сирийски град Алепо е бил обгазен с хлор от войските на режима на президента на страната Башар Хафез ал-Асад. Според обвиненията на активисти хеликоптери са изхвърлили в атмосферата корозивния и потенциално фатален за здравето газ от контейнери. Най-малко трима души са починали от отравяне.
Ако тези обвинения се потвърдят, това би представлявало „военно престъпление", заяви специалният пратеник на ООН за Сирия, Стафан де Мистура, в Женева. Организацията на обединените нации ще направи преглед на място, предава Ройтерс.
По-рано в четвъртък активисти разпространиха в интернет снимки и видео клипове, за които се твърди, че показват лечението на жертви с дихателни проблеми. Френският външен министър Жан-Марк Еро изрази загрижеността си: „Аз осъждам всички нападения срещу цивилни граждани, особено ако се използват химически оръжия".
Сирийското правителство бе обвинявано и по-рано многократно в използването на забранени химически оръжия срещу бунтовниците.
Федералният министър на външните работи на Германия Франк-Валтер Щайнмайер поднови искането си за хуманитарен достъп до страдащите цивилни в Алепо под егидата на ООН. „Хуманитарният достъп не може да бъде рискуван за сметка на интересите на едната страна в конфликта," каза той пред FAZ. В четвъртък отново се стигна до боеве в града, независимо от обявеното от Русия тричасово прекратяване на огъня.
„Едно едностранно провъзгласено тричасово прекратяване на огъня на ден не е достатъчно, за да се избегне хуманитарната катастрофа", казва Щайнмайер. На хората в Алепо може да им се предостави бързо помощ само ако „оръжията мълчат, а помощниците получат достъп без опасност за живота им“.
Руските военни, които се бият на страната на сирийските правителствени сили в гражданската война, обещаха ежедневно тричасово прекратяване на огъня в Алепо, за да допуснат хуманитарна помощ в обсадените райони. Висш служител на ООН по хуманитарните въпроси вече заяви, че е необходима 48-часова пауза всяка седмица, за да могат да бъдат доставени помощите.