fallback

Кения обмисля въвеждането на първите фючърси върху чай в света

Страната иска да подкрепи стабилизирането на цените и да помогне на производителите да гарантират печалба от производството си

13:17 | 16.06.16 г. 3

Кения - най-големият износител на черен чай в света, обмисля въвеждането на първите фючърси върху чай в света. Страната иска да подкрепи стабилизирането на цените и да помогне на производителите да гарантират печалба от производството си, съобщава Bloomberg.

Финансовата компания INTL FCStone, базирана в Ню Йорк, е провела разговори с представители на индустрията в източноафриканската страна за въвеждането на деривати, съобщи в интервю Стюарт Пондър, старши вицепрезидент по развиващите се пазари. Компанията е подготвила доклад за клиентите си в Кения за потенциала на книжата, допълва той.

Nairobi Securities Exchange вече планира да започне търговия с акции и фючърси върху валута през втората половина на годината и подкрепя предложението.

„Възможността земеделските производители да могат да хеджират риска при цените ще бъде от голяма полза“, казва Терънс Адембеса, ръководител на отдела за деривати на борсата. „Друг плюс е способността да предоставим платформа за инвеститорите, които искат експозиция към определен клас активи, към които в момента нямат“, допълва той.

Чаят е най-консумираната напитка в света след водата, сочат данни на Организацията по прехрана и земеделие към ООН (FAO). Кения е третият най-голям производител на чай в света след Индия и Китай. Освен това в страната се намира и най-голямото тържище на културата - в пристанищния град Момбаса.

Макар че има фючърси върху суровини като кафе и портокалов сок, такива върху чай липсват заради трудности при стандартизиране на растението предвид различните видове и качество през сезоните и жътвите, казва FAO.

Волатилността на цените в комбинация с нарастващите производствени разходи са направили сектора изключително непривлекателен, което намалява възвращаемостта на фермерите, твърди кенийската Tea Development Agency. Средната тръжна цена на чая на борсата в Момбаса е спаднала с 22% през тази година до 2,25 долара за килограм след ръста от 34% през миналата година, показват данните на трейдърската компания Tea Brokers of East Africa.

Кения е генерирала 1,2 млрд. долара от износ на чай през миналата година, което е вторият най-голям източник на печалба в чужда валута след паричните преводи на граждани, живеещи в чужбина. Суровината се отглежда от около 560 хил. малки фермери, които са доставили 399 метрични тона чай за миналата година, според данните на статистическата служба на страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:11 | 13.09.22 г.
fallback