fallback

Brexit - един от най-големите рискове за глобалния растеж

Г-7 обещава да търси по-силен растеж, но не постигна ясна, единна позиция за валутните политики и стимулите

08:56 | 27.05.16 г. 5

Излизането на Великобритания от Европейския съюз (ЕС) би било сериозен риск за глобалния икономически растеж. Това се посочва в съвместна декларация на лидерите на държавите от Г-7, публикувана тази сутрин и цитирана от Ройтерс.

Изявлението се приветства от британското правителство, което направи серия от предупреждения за последствията от евентуално излизане от ЕС след референдума на 23 юни.

“Излизането на Великобритания от ЕС ще обърне тенденцията към засилването на глобалната търговия и инвестиции и е сериозен риск за растежа”, посочва се в документа.

Евентуален Brexit е записан редом до геополитическите конфликти, тероризма и бежанските потоци като потенциален удар от неикономически произход.

Въпросът не беше официално включен в дневния ред на срещата на върха, която се проведе в Япония, но на практика се превърна в една от основните теми.

Канцлерът на Германия Ангела Меркел коментира, че лидерите на държавите от Г-7 не са обсъждали Brexit, но има консенсус, че страната трябва да остане част от ЕС. Меркел обаче подчертава, че решението е в ръцете на британските гласоподаватели. Проучванията на общественото мнение дават противоречиви сигнали за предстоящия вот.

Декларацията на Г-7 следва коментарите на Международния валутен фонд (МВФ), че няма да има никакви икономически позитиви от напускане на ЕС. Английската централна банка също предупреждава, че икономиката ще се забави рязко и вероятно дори ще навлезе в рецесия в случай на напускане на блока.

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие също предупреди, че британските гласоподаватели рискуват да платят "Brexit данък" в размер на една работна заплата до 2020 г., ако страната напусне ЕС.

Групата на седемте най-развити индустриални сили в света обеща да търси и силен глобален растеж, но не постигна ясна, единна позиция за валутните политики и стимулите. “Глобалният растеж остава умерен и под потенциала си, а рисковете от слаб растеж продължават да съществуват”, посочва се в декларацията на лидерите.

В документа пише, че устойчивостта на икономиките е засилена, за да се избегне изпадането в нова тежка криза. Необходимо е обаче да се направят повече усилия за разрешаване на сегашните икономически проблеми, “като се вземат всички подходящи политически отговори”.

В декларацията се посочва, че е необходимо държавите да поддържат пазарно ориентиран валутни курсове и да избягват конкурентната девалвация. Това представлява компромис за Япония, която е готова да се намеси, за да предотврати рязко поскъпване на йената срещу щатския долар.

Г-7 обещава и по-силен и балансиран микс от политики за постигането на устойчив и балансиран модел на растеж, като се вземе предвид положението на всяка държава. В декларацията се поема ангажимент и за продължаване на усилията за овладяване на публичните дългове и поставянето им на по-устойчива плоскост.

Г-7 осъжда и ядрените опити на Северна Корея, както и “незаконното анексиране” на полуостров Крим от Русия. В декларацията се посочва, че може да има допълнителни рестриктивни мерки срещу Москва, но и че санкциите биха могли да бъдат оттеглени, ако Русия изпълнява мирните споразумения от Минск и уважава суверенитета на Украйна.

Без да се споменава Пекин, в декларацията се поема ангажимент и за мирно уреждане на морските спорове и зачитане на свободата на корабоплаване и прелитане. Групата призовава страните да се въздържат от "едностранни действия, които биха могли да увеличат напрежението" и поема ангажимент да урежда спорове с мирни средства.

Миграционните процеси са определени в декларацията като огромно предизвикателство. В тази връзка Г-7 обещава да засили глобалната помощ за дългосрочните нужди на бежанците и разселените лица.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:41 | 09.09.22 г.
fallback