fallback

Катар емитира най-големия дълг в историята на Близкия изток

Емирството предлага 5-, 10- и 30-годишни ДЦК за общо 9 млрд. долара

21:21 | 25.05.16 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Катар емитира най-големия дълг в историята на Близкия изток.

На международните пазари страната предлага еврооблигации за 9 млрд. долара, след като правителствата в региона търсят чуждестранните инвеститори, за да запълнят бюджетните си дупки, отворени от спадащите приходи от продажбата на петрол и природен газ, отбелязва Bloomberg.

Емирството емитира книжа в три матуритетни сегмента – 5-годишни, 10-годишни и 30-годишни държавни ценни книжа, споделят пред агенцията запознати лица.

Обемът на 5-годишните облигации е за 3,5 млрд. долара, като се предлагат с лихва със 120 базисни пункта по-висока от тази по американските облигации. Същото е количеството на 10-годишните ДЦК, които са с доходност със 150 базисни пункта по-висока от тази на щатските книжа. 30-годишните ДЦК са за 2 млрд. долара и спред от 210 базисни пункта.

Количеството е почти двойно на първоначално търсените от Катар 5 млрд. долара от международните пазари. Емисията идва след тази на Абу Даби от април, която беше за 5 млрд. долара.

Така от началото на годината страните от Близкия изток са набрали 20 млрд. долара от пазарите.

Страните износителки на петрол заемат средства от чужбина след като цените на петрола паднаха наполовина от 2014 г. насам, което накара някои правителства да увеличат резервите си.

Освен това Катар вече втора година извършва подобрения на инфраструктурата, оценявани на 200 млрд. долара, преди домакинството на Световното първенство по футбол през 2022 г.

Катар, който е най-големият износител на втечнен природен газ в света, емитира книжа за пръв път от пет години.

Бюджетният дефицит на страната ще се разшири до 5,2% от брутния вътрешен продукт през 2016 г., гласят медианните очаквания на анкетираните от Bloomberg анализатори.

„Катарците не пожелаха да намалят разходите, инвестициите и потреблението и харчат повече пари, отколкото печелят“, коментира директорът в Landesbank Berlin Investment Луц Роемайер. „Първо те пипнаха резервите си, изчакаха леко покачване на цената на петрола и емитираха толкова много, за да попълнят запасите си отново.“

Саудитска Арабия също планира дългова емисия, но сега ще трябва да предложи доста щедра премия на инвеститорите, след като Катар наводни пазара, смята анализаторът в Union Investment Privatfonds GmbH Сергей Дергачев.

HSBC Holdings Plc, JPMorgan Chase & Co., Mitsubishi UFJ и QNB Capital LLC действат като координатори на катарското правителство, посочва лице, пожелало анонимност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:55 | 13.09.22 г.
fallback