fallback

Горчивият развод на Саудитска Арабия с Ливан

Рияд реши да спре милиарди долара военна помощ и десетилетия ангажираност в напрегната политическа ситуация в Ливан

13:18 | 29.05.16 г. 2

Язвителната карикатура в саудитски вестник, според която държавата Ливан е просто една шега, обобщава гнева зад решението на Рияд да спре милиарди долара военна помощ и десетилетия ангажираност в напрегната политическа ситуация в Ливан.

Публикувана в същия ден, в който саудитски телевизионен канал спира дейността си в Ливан, карикатурата е поредният признак за все по-горчивия разпад, започнал през януари, коментира Ройтерс.

Язвителното послание на карикатурата, което сравнява ливанското правителство с измислена лъжа, отразява убеждението на Саудитска Арабия, че шиитската групировка Хизбулла, подкрепена от регионалния конкурент на Иран, сега дърпа конците в Бейрут.

Саудитският отговор обаче – отрязване на 3 млрд. долара военна помощ и още 1 млрд. долара за сигурността, за много ливанци изглежда в разрез с интересите на кралството. Отслабвайки армията, която се явява контрабаланс на Хизбулла, Саудитска Арабия ще направи шиитската групировка още по-силна.

„Подразбира се, че Ливан е оставен в ръцете на Иран“, казва високопоставен европейски дипломат. „Това е голям удар за Ливан“, уточнява той.

Ходът ще направи Хизбулла, а до известна степен и поддържниците на групировката в Техеран, много по-силни откогато и да било в критичния Ливан – близкоизточен банков и търговски център, който е и дом на над милион сирийски бежанци.

Внезапното решение на Саудитска Арабия през февруари дойде, след като Ливан не се присъедини към останалите арабски правителства, осъждащи атаките срещу саудитското посолство в Техеран три месеца по-рано.

Заради ранното освобождаване от ливанския затвор на бивш министър, обвинен в контрабанда на експлозиви като част от план, за който се твърди, че е подкрепян от сирийски власти поддръжници на Иран, Рияд смята, че съдебните власти на Ливан вече също в ръцете на враговете.

Саудитска Арабия поведе арабските страни от Персийския залив и Арабската лига за осъждане на Хизбулла като терористична организация. Вследствие на това се появиха редица данни, че ливански граждани са били принудени да напуснат страните от Залива заради обвинения във връзки с Хизбулла.

Ливан твърди, че не може да потвърди каквито и да експулсирания, но политиците в Бейрут взимат данните доста сериозно.

Това, което тревожи Саудитска Арабия, е че „милиция, която е класифицирана като терористична групировка, сега изнудва за конкретни мерки в правителството“, каза саудитският външен министър Адел ал-Джубейр миналия месец.

Освен това Саудитска Арабия вярва, че Хизбулла разпространява силата си – влиянието на Иран, доста извън границите на Ливан.

Групата се бори в подкрепа на президента Башар Асад в 5-годишния конфликт в Сирия и Рияд я обвинява за намеса на толкова далечни места като дори Йемен, с който кралството дели южната си граница. Хизбулла обаче отхвърля всички обвинения.

Промяната в позицията на Саудитска Арабия сигнализира отстъпление от дългата ѝ история на силно влияние в Ливан.

Погледнато от страните в Персийския залив действията на кралството отразяват рационална преоценка за намаляващата възвращаемост от усилията в Ливан, неудовлетвореността от все по-слабите ливански съюзници и стратегическите приоритети, които поставят страната много след Сирия, Йемен и Ирак в размирния Близък изток.

„Средствата за ливанската армия се основаваха на предположението, че това ще заздрави държавните институции и ще им позволи да предизвикат недържавните такива. Това не се случва“, казва Мустафа Алани, анализатор по сигурността с близки връзки във вътрешното министерство на Рияд.

„Те са убедени, че Хизбулла е отвлякла ливанската държава“, категоричен е той.

Базиран в Рияд дипломат казва, че Саудитска Арабия е разочарована и от Саад Харири, основният сунитски политик на Ливан, който прекара по-голямата част от последните пет години извън страната заради опасения за сигурността си. Баща му бе убит през 2005 г.

Погледнато от Бейрут обаче ходът на Рияд изглежда по-скоро емоционален, отколкото стратегически.

„Те активно предприемат наказателни мерки“, казва ливански анализатор с близки връзки със Саудитска Арабия, добавяйки, че Харири не е получил по-ранно предупреждение за действията.

„Саудитците имат много добри качества, но държавническото изкуство и дипломацията не са сред тях“, казва Рами Хури, старши сътрудник в Американския университет в Бейрут. „Те са наистина разтревожени и обезумели, а това е много опасно. В момента те действат по опасен и безразсъден начин“, казва той.

„Това, което правят, вероятно ще отчужди още повече Ливан и ще заздрави иранските му връзки, ще заздрави Хизбулла. Хизбулла е жизненоважна за отбраната на страната днес“.

В последните си изказвания лидерът на Хизбулла Саид Хасан Насралла се присмива на Саудитска Арабия, заявявайки, че е вложила огромни суми пари в опит да елиминира групировката през последното десетилетие и се оттегля сред неуспехи в Сирия, Йемен и Бахрейн.

Поддръжниците на групировката казват, че намесата на Хизбулла в Сирия е ограничило разпространението на войната в Ливан. Противниците пък я обвиняват, че подхранва сектантската агресия в страната, което накара страните от Залива да предупредят гражданите си да не пътуват до Ливан много преди последната кампания срещу Хизбулла.

Процентът на посетители от Залива в Ливан е спаднал наполовина от 2009 г. насам, казва Насиб Гобрил, главен икономист в ливанската Byblos Bank. Инвестициите от региона също са намалели, а гражданите му продават домовете си в Бейрут.

„Очевидно Ливан трябва да поправи отношенията си със Съвета за сътрудничество на Персийския залив (Gulf Cooperation Council), тъй като това е от жизненоважно значение за икономиката ни“, допълва Гобрил.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:42 | 11.09.22 г.
fallback