fallback

Отрицателната доходност по облигациите струва на инвеститорите 24 млрд. долара

Според рейтинговата агенция Fitch отрицателната доходност има широко въздействие върху инвеститори като застрахователи, банки, пенсионни фондове

16:44 | 05.05.16 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Държавните облигации по света на стойност близо 10 трлн. долара, които обаче са с отрицателна доходност, струват на инвеститорите около 24 млрд. долара годишно, твърди международната рейтингова агенция Fitch, цитирана от Financial Times. Това представлява предизвикателство за инвеститорите, които правят дългосрочни инвестиции и разчитат на държавните ценни книжа като сигурна основа в портфолиото им.

Рейтинговата агенция предупреждава, че по-рано немислимият сценарий за отрицателна доходност по държавните облигации ще има широко въздействие върху инвеститорите като застрахователи, банки, пенсионни фондове. Анализът посочва, че особено застрахователните компании и пенсионните фондове се затрудняват да получат вързвръщаемостта, от която се нуждаят, за да свият дефицитите.

По изчисления на Citigroup американски и британски компании имат пенсионни дефицити (разликата между задълженията им към пенсионери и активите им) в размер на 520 милиарда долара. Така недостигът на финансиране обществените пенсионни системи в развития свят възлиза на 78 трилиона долара. Тези дефицити се разширяват заради понижаващата се доходност по облигациите. 

„Пенсионните дефицити са бомба със закъснител“, казва Чарлз Милард, един от авторите на доклада на Fitch и бивш председател на федералната агенция за защита на пенсиите. „За съжаление тя ще експлодира бавно, така че не създава усещането за криза. Добрите новини са, че има време да се нанесат поправки. Лошите новини са, че без криза не сме склонни да правим такива корекции“, посочва той.

В резултат на ниска и дори отрицателна доходност по суверенния дълг мнозина инвеститори са принудени да купуват по-рискови облигации с нисък рейтинг или дългосрочни облигации. Това обаче също срива потенциалната възвръщаемост. 30-годишните държавни облигации в Япония, САЩ, Германия и Великобритания имат доходност от съответно 0,26%, 2,64%, 0,91% и 2,34%.

„Има доказателства, че такива политики принуждават инвеститорите да се насочват към по-рискови активи, но е прекалено рано да се каже дали това е устойчива тенденция“, пише в доклада на Fitch. “Във всеки случай изглежда се увеличават рисковете от негативни последици, които не са причинени нарочно, тъй като банките, потребителите и бизнесът се адаптират към по-несигурна икономическа обстановка, в която отрицателните лихвени проценти са все по-често явление”, коментират анализаторите.

Рейтинговата агенция изчислява, че държавните облигации по света с отрицателна доходност са на стойност 9,9 трилиона долара към 25 април. 6,8 трилиона долара за дългосрочни облигации, а 3,1 трилиона долара – краткосрочни. Повечето от тези държавни ценни книжа са в Европа и Япония, тъй като централните банки там понижиха лихвените проценти до отрицателна стойност.

Ако средната доходност е -0,24%, това струва на инвеститорите 24 милиарда долара годишно. Преди пет години тези облигации са били със средна доходност 1,23% и осигуряваха 122 милиарда долара годишно. Преди 10 години пък доходност от 1,83% означава възвръщаемост от 180 милиарда долара на година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:26 | 08.09.22 г.
fallback