fallback

Франция спечели сделка за изграждане на подводници в Австралия за 39 млрд. долара

Френската оферта беше предпочетена пред тези на японските компании Mitsubishi Heavy Industries и Kawasaki Heavy Industries

13:50 | 26.04.16 г. 8

Френската държавна компания DCNS Group спечели търга в Австралия за изграждане на 12 подводници на стойност 50 милиарда австралийски долара (39 милиарда щатски долара), съобщи Bloomberg. Френската оферта беше предпочетена пред тези на японските компании Mitsubishi Heavy Industries и Kawasaki Heavy Industries, както и на германската Thyssenkrupp.

DCNS ще изгради флота в Аделаида, като проектът би трябвало да създаде около 2 800 работни места, заяви премиерът Малкълм Търнбъл, който отива на избори през юли.

Резултатът е двоен удар за Япония, която видя в потенциалната сделка възможност да отвори отбранителната си индустрия, две години след като властите в Токио вдигнаха десетилетната забрана за износ на оръжия. Премиерът Шиндзо Абе искаше да подсили отношенията си с Австралия – партньор на САЩ, докато Китай се фокусира върху по-стабилно военно присъствие в региона.

“Геополитическите предимства на подсилването на отношенията с Япония не бяха достатъчни, за да се преодолеят търговските и техническите предимства на френската оферта”, казва Марк Томсън, анализатор в Австралийския институт за стратегическа политика в Канбера. По думите му сега Австралия трябва да намери начин да поддържа конструктивна стратегическа връзка с Япония.

Като партньор на САЩ в сферата на отбраната и същевременно икономически партньор на Китай, Австралия трябваше да пази крехкия баланс между двете държави. Напрежението в Западния тихоокеански регион обаче се увеличава, тъй като Китай има претенции към над 80% от Южнокитайско море, където строи изкуствени острови и писти. Освен това Пекин има териториални претенции към острови в Източнокитайско море, за които Токио твърди, че са японски.

Тези териториални и акваториални спорове водят до засилване на отбранителния капаците в Азия, като по оценка на австралийските власти от февруари половината от подводниците в света ще бъдат базирани в Индийско-тихоокеанския регион до 2035 г. Тогава властите потвърдиха решимостта си да изградят 12 нови подводници, които ще могат да се използват в началото на 30-те години.

„Френската оферта имаше качествата, които най-добре пасват на уникалните нужди на Австралия“, каза премиерът Търнбъл. „В рамките на проекта австралийски работници ще изграждат австралийски подводници с австралийска стомана“, допълни той.

Франция се постара да спечели търга, като министърът на отбраната Жан-Ив льо Дриан прекара близо седмица в Австралия през февруари, а президентът Франсоа Оланд ще посрещне австралийски представители на държавна вечеря във вторник.

„Френската оферта включваше великолепно сензорно представяне и стелт характеристики, както и обхват и издържливост, близки до подводниците Collins Class“, каза министърът на отбраната на Австралия Марис Пейн. Collins Class са остарелите подводници в Австралия, а новите ще бъдат Shortfin Barracuda, посочва Bloomberg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:05 | 13.09.22 г.
fallback