Федералната печатница в Берлин, която произвежда банкноти и лични карти, е използвала фиктивна компания в Панама, за да прави бизнес с клиенти във Венецуела, съобщава седмичникът "Шпигел", цитиран от ДПА. Според изданието вътрешен човек от компанията, който подозирал, че се води двойно счетоводство, писал до Шойбле и до един от членовете на надзорния й съвет - Вернер Гатцер, с искане да бъде хвърлена светлина върху офшорните й сметки. В продължение на няколко години обаче сигналът му бил пренебрегтаг, съобщава БТА. Сега името на компанията се появява в т. нар. Панамски документи и германското правителство е под натиск да даде обяснение. Въпреки това, финансовото министерство отказа и днес коментар за изнесеното от "Шпигел", посочва ДПА. Изданието пише, че вътрешният човек се е свързал с надзорния съвет през 2012 г. и 2013 г., за да сигнализира за случаи на фалшиви трансакции и данъчни измами. Сигналът му бил пренебрегнат и адвокат на компанията го предупредил да не търси повече контакти със съвета. След това няколко разследвания - както вътрешни, така и външни, не открили доказателства за незаконна дейност. Според "Шпигел" обаче след разкритията в Панамските документи е започнало ново разследване на бизнес връзките на компанията с Венецуела.
Същевременно днес пред резиденцията на премиера на Великобритания на "Даунинг стрийт" в Лондон се състоя протест заради неговата връзка с офшорния бизнес. Участниците в демонстрацията на стояха той да подаде оставка. Заради протеста движението в част от центъра на Лондон беше блокирано.
Камерън коментира, че е трябвало да следи по-внимателно как семейството му урежда плащането на данъците си и обеща да си вземе поука. Той достигна най-ниското си равнище на популярност от три години насам след разкритията за управлявания от баща му офшорен фонд на Бахамските острови.
Темата за Досиетата Панама можете да следите тук