fallback

Волфганг Крах: Държави от ЕС нямат интерес офшорната среда да се промени

Офисите на кантората Mossack Fonseca в Панама и Ел Салвадор са обискирани

09:40 | 09.04.16 г. 1

В Европейския съюз (ЕС) има държави, които нямат интерес благодатната среда за офшорни фирми да се промени. Това коментира в предаването на БНР "Събота 150" главният редактор на германския всекидневник "Зюддойче цайтунг" Волфганг Крах.

“Нашият опит показва, че международното сътрудничество между службите съвсем не е тясно и не е на ниво, за да се преборят с укриването на данъци, прането на пари и други престъпления”, посочи Крах.

Според него от Досиетата Панама е пределно ясно, че не става въпрос само за укриване на данъци. “Не бих искал да омаловажавам данъчните престъпления, но тук става дума за пране на пари от криминални, мафиотски структури, наркокартели и т.н. Офшорните фирми се използват и за изкупуване на бизнеси в Европа. Към това трябва да прибавим и политическото влияние, което се упражнява чрез тези фирми - пощенски кутии”, допълни той.

Според Крах пример за това са Северна Кория и Сирия. Офшорни фирми са използвани, и това е пределно ясно от документите, за да се заобикалят международни санкции. Северна Корея например е използвала схемата, за да се сдобие с ядрено оръжие. В Сирия случаят също е съвсем ясен - племенник на Асад е използвал офшорни фирми, за да заобиколи международните санкции и в крайна сметка по този начин режимът да финансира войната в страната, обясни той.

“Към тези два случая нека прибавим и комунистическото партийно и държавно ръководство в Китай, което разполага с несметни богатства, дълбоко скрити от китайците в офшорни фирми”, каза още Крах.

В единственото интервю, дадено за българска медия след оповестяването на Панамските документи от вестник "Зюддойче цайтунг", главният редактор Волфганг Крах обяснява и че всекидневникът няма да предаде документите на разследващите органи.

Същевременно в офисите в Панама и Ел Салвадор на панамската правна кантора Mossack Fonseca, от която изтекоха документите, са били обискирани, съобщава ВВС. Иззети са документи и компютри.

Кантората в Ел Салвадор е изпълнявала функции на “бек офис” за клиентите на Mossack Fonseca, съобщават от кабинета на главния прокурор на Панама. Според медии в Ел Салвадор местни купувачи на имоти също са били клиенти на кантората, за да избегнат изискването да обявяват собствеността си пред властите.

Фирмата отрича да е направила нещо нередно и посочва, че информацията се вади от контекста.

Заради Досиетата Панама, които разкриват как политици, спортисти и различни общественици избягват плащането на данъци и крият авоарите си от властите, започна разследване срещу президента на Аржентина Маурицио Макри, чието име изплува в ръководството на две офшорки.

Премиерът на Великобритания Дейвид Камерън беше обвинен в лицемерие от опозицията в страната, тъй като се оказа, че и той е имал дял в офшорна фирма – инвестиционен тръст, принадлежал на баща му.

Службата в Тайланд, която разследва пране на пари, съобщи, че разследва 16 души, включително политици и бизнесмени, чиито имена са се появили в документите.

Документите доведоха до оставката на премиера на Исландия, който също фигурираше там. Сред имената в досиетата се появи и това на руския президент Владимир Путин.

Темата за Панамските документи можете да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:49 | 12.09.22 г.
fallback