fallback

Саудитска Арабия планира мащабни икономически реформи

Целта е мерките да осигурят допълнителни 100 млрд. долара годишно до 2020 г.

16:23 | 04.04.16 г. 4

Най-големите икономически реформи в историята на Саудитска Арабия ще ускорят съкращаването на субсидиите и ще включват повече данъци. Планът е да се разпредели равномерно бремето на ниските цени на петрола сред населението, което е свикнало със щедра държава, пише Bloomberg.

В петчасово интервю за телевизията миналата седмица принц Мохамед бин Салман заяви, че мерките ще осигурят допълнителни 100 милиарда долара годишно до 2020 г. , което е тройно повече от приходите, които не идват от износ на петрола и което би трябвало да балансира бюджета.

„Това е голям пакет с програми, който трябва да преструктурира секторите източници на приходи“, казва престолонаследникът, който е министър на отбраната и председател на Съвета по въпросите на икономиката и развитието.

По предварителни данни приходите от секторите извън петролната индустрия са нараснали с 35% до 163,5 милиарда риала (44 милиарда долара). 

Bloomberg посочва, че това е радикална промяна в страна, изградена от петродолари, след като за пръв път се открива саудитски петрол преди близо 80 години.

Макар че няма планове за данъчно облагане на доходите, политиките на принц Мохамед бин Салман ще сближат Саудитска Арабия с останалия свят, където правителствата разчитат на данъци, за да финансират разходите си.

По думите му се обмислят повече мерки за преструктуриране на субсидиите, въвеждане на ДДС, както и данък върху енергията и напитките със съдържание на захар и луксозните стоки.

Стратегията ще допълни плана за продажба на дял в държавната енергийна компания Saudi Aramco и създаване на най-големия в света суверенен фонд. Стъпките трябва да намалят зависимостта на монархията от приходите от петрол.

Властите в Рияд планират още да увеличат дълговете си, за да подпомогнат финансирането на разходите и да експериментират, като емитират облигации в долари по-късно тази година.

ДДС ще осигури около 10 милиарда долара годишно до 2020 г., а преструктурирането на субсидиите би трябвало да генерира над 30 милиарда долара годишно, казва принц Мохамед бин Салман.

Обсъжда се и план, подобен на зелената карта в САЩ, който да позволи на работодателите да наемат чуждестранни служители над позволената квота, като плащат такса, която може да осигури 10 милиарда долара годишно.

Предишни лидери в Саудитска Арабия избягваха радикални мерки за диверсифициране на източниците на приходи, тъй като се опасяваха от остра ответна реакция от консервативното общество. Досега държавните разходи, работните места и субсидиите гарантираха плавния ход на икономиката.

Младежката безработица в страната е една от най-високите в света, а икономическият растеж се очаква да се забави до 1,5% тази година, което би било най-лошото представяне от 2009 г. насам.

В момента в Саудитска Арабия няма данъци върху доходите. Правителството започна да увеличава цените на горивата и комуналните услуги в края на миналата година, като цената на бензина беше вдигната с 50%. Така в края на март цената за литър бензин беше 26 щатски цента, което е второто най-евтино ниво след Кувейт.

Според принц Мохамед бин Салман мерките от миналата година са довели до успешно намаляване на бюджетния дефицит до по-малко от 100 милиарда долара, а е можело да достигне 250 милиарда долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:53 | 12.09.22 г.
fallback