Икономиката на Саудитска Арабия показва задълбочаващи се признаци на изтощение вследствие на евтиния петрол.
Потребителите в кралството са изтеглили и са изхарчили по-малко пари през февруари, сочат данни на централната банка, представени в понеделник. М3, един от най-широките показатели на паричното предлагане, е потънал за пръв път от поне 2000 г., откогато датират първите данни на Bloomberg за измерителя.
Макар че кралството все още има едни от най-големите валутни резерви в света, намаляването на държавните разходи с цел повишаване на публичните финанси оказва своето влияние върху икономиката. Растежът може да се забави до 1,5% през тази година, сочи медианната оценка в проучване на Bloomberg, което е най-бавният темп от поне 2009 г. Саудитски представители неведнъж са заявявали, че страната може да се справи със срива на цените на петрола.
Паричните тегления от банкомати са спаднали с 8% след разширяване през поне петте месеца преди това, сочат данните на централната банка. Трансакциите на ПОС терминали, показател за потребителското доверие в икономиката, са спаднали до 15,2 млрд. риала (4,1 млрд. долара). Макар че банковите кредити за частните бизнеси са се разширили с около 10%, растежът вероятно се дължи на краткосрочни заеми, твърди главният икономист на Abu Dhabi Commercial Bank Моника Малик.
„Ръстът на заемите не показва разширяване на бизнеса“, казва тя. „Всъщност проектната активност значително се е понижила. Като цяло по-ниските държавни разходи оказват все по-голямо влияние върху икономическия растеж и можем да видим това в данните“.
Правителството търси начин да запуши бюджетния дефицит, който достигна около 15% от брутния вътрешен продукт през 2015 г. Властите повишиха и цените на енергията.
Според Малик свиването на паричното предлагане вероятно отразява изтеглянията на правителството от местните депозити и спада на нетните чужди активи от 38 млрд. риала.
Темпът на понижение на нетни чужди активи е бил най-бавният от октомври насам, когато цените на петрола сорт Брент се възстановиха през месеца. Износът на петрол формира около 70% от държавните приходи.