Утре в Женева започват преговори за намиране на изход от сирийската война, отнела живота на стотици хиляди хора и принудила милиони да напуснат домовете си. По пози повод агенция ДПА представя войната в Сирия в цифри: 22,4 милиона - сирийското население преди началото на войната преди пет години.
50% - делът на населението, което избяга от Сирия или трябваше да се премести от едно на друго място в пределите на Сирия заради войната. Така Сирия се превърна в най-голямата бежанска криза в света.
6,6 милиона - броят на вътрешно разселените хора заради войната.
4,8 милиона - броят на бежанците от Сирия, намиращи се в Египет, Ирак, Йордания, Ливан, Турция и северноафриканските страни. Повече от половината от тях са под 18 години.
898 000 - броят на сирийците, кандидатствали за убежище в 37 страни в Европа в периода април 2011 г. - декември 2015 г.
191 000 - броят на убитите във войната в Сирия от началото й през март 2011 г. до август 2014 г. Тогава инспекторите на ООН по човешките права престанаха да водят подобна статистика, тъй като изгубиха своите източници в Сирия заради войната.
Последващите данни, изнесени от ООН, са само груби и приблизителни равносметки. През август 2015 г. ООН оцени броя на загиналите във войната в Сирия на 250 000 души.
271 000 - броят на загиналите във войната според сирийския Център за наблюдение на човешките права.
123 000 - броят на убитите цивилни според сирийския Център за наблюдение на човешките права.
13 600 - броят на убитите деца според сирийския Център за наблюдение на човешките права.
470 000 - броят на убитите в сирийската война според друга организация - сирийски Център за политически изследвания.
480 000 - броят на сирийците, живеещи в райони, обсадени от правителствени или проправителствени сили, от опозиционни бойци или от екстремисти от групировката Ислямска държава.
Данните са на ООН. Според холандско-американска организация, нарекла се "Наблюдение на обсадите", броят на хората в Сирия, живеещи под обсада, е 1 милион души.
58% - делът на болниците в Сирия, които бяха закрити или работят частично заради войната.
55% - Делът на здравните работници, които вече не са на разположение в Сирия, съпоставимо с данните отпреди войната.
2,1 милиона - броят на децата, които не ходят на училище в Сирия заради войната.
12 - броят на чуждите страни, които са замесени в нанасянето на въздушни удари в Сирия, а именно САЩ, Австралия, Бахрейн, Канада, Йордания, Саудитска Арабия, Турция, ОАЕ, Франция, Великобритания, Русия и Израел.
1,25 милиона тона -храната, доставена от ООН и от хуманитарни агенции на хората в Сирия през последните пет години. 65 000 тона и 1,3 милиарда долара - храната и ваучерите за храна за сирийските бежанци, живеещи в държави от региона.
6 милиарда долара - парите за хуманитарна помощ за Сирия и за близкоизточните страни, подслонили сирийски бежанци, обещани от донори на международната конференция за Сирия, състояла се в Лондон през февруари.
9 милиарда долара - сумата, която са си набелязали като бъдеща цел участниците в лондонската конференция за Сирия.
11 - броят на докладите, изготвени от специалисти по човешките права към ООН, в които се съдържат доказателства за престъпления срещу човечеството и военни престъпления в Сирия.
Съветът за сигурност на ООН предстои да задейства процедура в Международния наказателен съд в Хага за извършени престъпления в Сирия.
(БТА)