Германският финансов министър Волфганг Шойбле предупреди най-големите индустриални страни и нововъзникващите икономики да се погрижат за насърчаване на растежа в глобален аспект със структурни реформи, а не с нови пакети от стимули, пише DPA.
„Ако говорим за по-нататъшни мерки за стимулиране, това само ще ни отклонява от реалните задачи, пред които сме изправени днес", каза той малко преди началото на срещата на управителите на централни банки и финансовите министри от Г-20 в Шанхай. По думите му трупането на нови дългове ще доведе до нови проблеми, а моделът на дългово финансирани разходни програми вече е изчерпан, като паричните и фискалните политики са достигнали до границите си.
Шойбле заяви също, че прекратяването на финансовите регулации „ще бъде ужасна грешка".
Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард и страната домакин Китай единодушно призоваха за ускоряване на реформите, така че икономическият растеж да бъде стимулиран устойчиво. Лагард смята за възможно ново помрачаване на перспективите за световния икономически растеж.
И Шойбле предупреди за по-нататъшно забавяне на икономиката. „Сегашната несигурност може да бъде дори начало на следващата криза", каза Шойбле. Глобалната икономика и редица национални държави би трябвало да бъдат достатъчно солидни, за да се справят с нея.
Позицията на Шойбле може да го противопостави на някои от колегите му финансови министри на останалите държави от Г-20, като например финансовият министър на най-голяма икономика в света – САЩ – Джейкъб Лю. Групата на Г-20 отдавна спори за правилния начин да се достигне до по-висок растеж. САЩ и МВФ традиционно са смятани за основни поддръжници на нови програми за държавни разходи. Преди да замине за Шанхай Лю коментира, че иска по-сериозен ангажимент за координирано използване на фискалните и парични стимули заедно със структурните реформи.
Шойбле пък постоянно се противопоставя на такива идеи, като смята, че без солидни бюджети и структурни реформи не може да се постигне устойчив ръст. Тази позиция той застъпва още по-упорито в Шанхай.
Германският министър изрично приветства факта, че като домакин на формата Китай е направила темата за структурните реформи акцент на срещата. Той подчерта, че Германия не вярва във финансирани от дълговете разходни програми, за които пледират някои политици в случай, че кризата стане реалност. „Вече има изобилие от стимули в системата", поясни той, цитиран от DPA. Един от най-големите проблеми така или иначе са високите дългове на много страни, както в публичния, така и в частния сектор, подчерта Шойбле. Заедно с липсата на структурни реформи те са основната пречка за устойчив растеж, смята министърът, а по думите му Германия е показала как да се напредва с разумна бюджетна политика и реформи.
Още по темата можете да видите във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.