Ирак може да привлече 2 млрд. долара чрез еврооблигации тази година и вероятно ще поиска допълнителна финансова помощ от Международния валутен фонд (МВФ), съобщава Bloomberg.
Вторият най-голям производител на петрол в ОПЕК може да се включи на международните пазари на облигации през втората половина на 2016 г., заяви финансовият министър Хошейр Зебари в телефонно интервю в понеделник.
Планирана продажба е била спряна миналата година, тъй като инвеститорите са поискали твърде висока за правителството възвращаемост. Ирак има рейтинг В- по системата на Standard & Poor, което е шест нива под инвестиционния рейтинг и се класира на едно място заедно със силно задлъжнелите Ливан и Гърция.
Аукционът с дълг е „на дневен ред“, каза той. „В по-добра позиция да емитираме дълг тази година, отколкото миналата, когато лихвените проценти бяха твърде високи“.
Ирак повиши производството си на петрол миналата година с 20%, за да компенсира изгубените приходи вследствие на срива на цените на петрола. Правителството, което отблъска бойци на ИДИЛ от някои ключови градове и обеща да нападне крепостта им в Ирак Мосул, е договорило програма за наблюдение на МВФ, която в крайна сметка може да доведе до още финансова помощ от базирания във Вашингтон кредитор.
Доходността по облигациите на страната само в долари с падеж през 2028 г. скочи миналия месец до 12,5%, най-високото ниво от април 2009 г., след като цената на Брента потъна под 12-годишно дъно.
МВФ осигури спешна помощ от 1,25 млрд. долара за Ирак миналата година, за да запълни бюджетния дефицит на страната. Властите и фондът ще проведат още разговори, а Ирак „вероятно ще обмисли“ искане за повече подкрепа, каза Зебари. Твърде рано е обаче да се решава размерът на евентуалния заем, добави той.