В света има 60 основни фондови борси, а разликите в размера им е доста изненадващa, пише VisualCapitalist.
В горния край на спектъра се намира могъщата New York Stock Exchange (NYSE) с пазарна капитализация от 18,5 трлн. долара, или около 27% от целия пазар на глобалните акции.
А в долния край? Фондовите борси на малките острови в Малта, Кипър и Бермуда имат пазарна капитализация, варираща от 1 до 4 млрд. долара. Дори събрани заедно тези три пазара представляват само 0,01% от общата пазарна капитализация.
За сравнение - пазарната капитализация на Българската фондова борса (БФБ) възлиза на 8,5 млрд. лева (4,81 млрд. долара) към декември.
Клубът на трилионите
Има 16 борси, които са част от Клуба на трилионите с пазарна капитализация от над 1 трлн. долара. Тази елитна група, включваща познати имена като NYSE, Nasdaq, LSE, Deutsche Borse, TMX Group и Japan Exchange Group, оформя 87% от общата стойност на акциите в цял свят.
Всички заедно 44-те имена извън тази група общо имат само 9 трлн. долара, или 13% от общата пазарна капитализация.
Господството на севера
От географска гледна точка Северното полукълбо доминира. Северна Америка и Европа притежават съответно 40,6% и 19,5% от световните пазари, а по-голямата част от 33,3-те процента от азиатски борси лежат на север от Екватора на места като Шънджън, Хонконг, Токио и Шанхай.
Изтъкнати борси на юг от Екватора включват Australian Securities Exchange, Indonesia Stock Exchange, Johannesburg Stock Exchange и Brazilian BM&F Bovespa.
VisualCapitalist създава графиката на базата на информация от месечен доклад за ноември 2015 г. на World Federation of Exchanges. Трябва да се спомене, че London Stock Exchange (и дъщерното ѝ крило в Италия) обяви, че напуска WFE през 2013 г. Затова данните за борсата в Лондон и за Borsa Italia идват от месечните им доклади, публикувани в сайтове им, като резултатите са конвертирани от местна валута в щатски долари.