Въпреки че на среща в Мюнхен водещите световни сили договориха примирие в Сирия, Русия продължава с бомбардировките в подкрепа на своя съюзник сирийския президент Башар Асад, съобщава Ройтерс. Той пък даде заявка да се бори, докато не си върне контрола върху цялата територия на Сирия, припомня информационната агенция.
Според западните държави няма надежда за напредък без спиране на руските въздушни атаки на територията на страната, тъй като те решително накланят баланса на силите в полза на Асад.
Американскияд държавен секретар Джон Кери коментира, че ако планът за мир не успее, все повече чужди войски биха могли да влязат в конфликт. Той предупреди, че има възможност и за разполагането на допълнителни сухопътни сили, въпреки че по-рано този месец президентът на САЩ Барак Обама изключи такава възможност.
В последните дни интензивни бомбардировки се осъществяват в района на сирийския град Алепо. Според Сирийската обсерватория за правата на човека руски военни самолети осъществяват атаки и в северната част на страната, около град Хомс.
Тъй като договореното примирие се предвижда да влезе в сила след седмица, това дава време на правителството на Сирия и руските, ливанските и иранските му съюзници да ускорят обсадата на Алепо, който вече е почти под контрола на правителствените сили, както и да си върнат контрола над граничните зони с Турция – територия под контрола на бунтовниците от години.
Споразумението за прекратяването на военните действия обаче не е равносилно на официално прекратяване на огъня, тъй като не е подписано от основните воюващи страни – правителството на Асад и опозицията, посочва информационната агенция.
Чуждестранните опоненти на Асад, включително Турция и Саудитска Арабия, доставят на определени бунтовнически групи оръжия през територията на Турция. Някои от тях получават и военна подготовка от САЩ.
Русия предупреди, че няма да спре атаките срещу “Ислямска държава” и сирийският клон на Ал Каида, въпреки призивите на Запада и на НАТО за незабавно прекратяване на въздушните операции в Сирия.
Междувременно турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу обвини Русия,че бомбардира цивилни обекти и мирни хора в Сирия, съобщава БНР.
Според него малко след огласяването на мирното споразумение са убити 16 цивилни при руска операция, поразени са училища и болници.
Турският вицепремиер Ялчън Акдоган каза на ресконференция, че около 40 хил. бежанци са били настанени в палатковите лагери, изградени от Турция на територията на Сирия. Той посочи, че е важно да се създаде район за настаняване на цивилни. Турция държи затворена границите за бежанците, но турският президент Ердоган заплаши, че може да ги отвори за преминаване на бежанците в Европа, припомня националното радио.
Според Анкара броят на бежанците на турско-сирийската граница надхвърли 100 хил. души.