fallback

Как Саудитска Арабия ще диверсифицира икономиката си

Кралството планира да навлезе в информационните технологии, здравеопазването и туризма

14:12 | 26.01.16 г. 12
Автор - снимка
Редактор

Саудитска Арабия представи амбициозни планове, с които да навлезе в различни индустрии - от информационни технологии до здравеопазване и туризъм, в опит да убеди международните инвеститори, че може да се справи с ерата на евтин петрол, съобщава Ройтерс.

Ниските цени на петрола притискат валутата на кралството и го натоварват с годишен бюджетен дефицит от почти 100 млрд. долара – най-голямото икономическо предизвикателство за Рияд от над десетилетие насам.

На конференция в Рияд, където бяха представени плановете, високопоставени саудитски представители заявиха, че ще намалят зависимостта на кралството от петрола и заетостта в държавната администрация. Растежът и създаването на работните места ще се измести към частния сектор, като държавни инвестиции ще помогнат да се даде летящ старт на индустриите в началото.

„Ще преминем от обикновен количествен растеж, базиран на износа на суровини, към равномерно разпределен качествен растеж“ на икономиката, заяви Халид ал-Фалих, председател на националния петролен гигант Saudi Aramco.

Министърът на търговията и индустрията Тауфик ал-Рабия заяви, че Саудитска Арабия е станала жертва на „холандската болест“ - състояние, при което петролният сектор е изместил други части на икономиката, но сега работи, за да коригира това.

Чрез реформите части от националната здравна система ще бъде превърната в независими търговски компании, заявиха официалните представители.

Сред 2400-те участници на конференцията са били ръководителите на американската космическа компания Lockheed Martin и Pepsico, обсъдили различни теми включително как предприемачите да бъдат насърчени да създават динамични градове и как да бъде засилена ролята на саудитските жени в бизнес света.

Засиленото присъствие на чужди представители на бизнеса предполага, че много от тях виждат възможности в саудитската стратегия.

Въпреки че Рияд се възползва от чуждите си активи, за да покрие дупката в бюджета си, той все още притежава 628 млрд. долара през ноември, достатъчно, за да финансира нови проекти в продължение на години.

Някои участници изразиха съмненията по отношение на мащаба на планираните промени в страна, където две трети от местните работници са в публичния сектор, предпочитан заради по-строгата заетост в частния сектор.

В най-големия износител на петрол в света предприемачеството няма дълги традиции, а финансовата и правната система не са създадени така, че да го насърчават.

„Преходът от страна, която разчита на предоставянето на свои ресурси под наем, за да генерира приходи, не е удобно“, казва Дейвид Шодрон, управляващ партньор в базираната в Калифорния Organized Change Consultancy, която работи със саудитски компании.

„Опитват се. Но основният въпрос е: дали опитите им ще пожънат достатъчно плодове преди недостатъците на сегашната система да се усетят? Или вече са закъснели? Дали силите на промяната в крайна сметка ще бъдат достатъчни, за да се преодолее инерцията на сегашната система? Не знам“.

Американският посланик в Саудитска Арабия Джоузеф Уестфол посочва рисковете от управлението на плановете.

„Саудитска Арабия трябва да има адаптираща се правителствена система“, казва той, добавяйки, че високопоставените представители трябва да имат желанието да поемат рискове, осъзнавайки, че ще има известни провали.

Въпреки това много участници в конференцията признават, че има изградена силна политическа инерция зад плановете за реформи, много от които са обсъждани от години без да доведат до резултат.

Инерцията се увеличи откакто крал Салман пое властта миналия януари и създаде силен Съвет за икономически въпроси и развитие, ръководен от сина му – принц Мохамед бин Салман. Правителството явно е назначило и стотици западни консултанти при разработването на плановете.

Фалих казва, че в допълнение към разходите за стартиране на индустрии като корабостроене, Saudi Aramco ще използва обширните си програми в образованието и професионалното обучение, за да подпомогне създаването на човешки капитал, нужен за трансформацията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:46 | 14.09.22 г.
fallback