fallback

Твърдото приземяване на Китай ще задълбочи смута на пазарите

2016 г. би била трудна, защото това е сценарий, с който инвеститорите не са свикнали, коментира милиардерът Джорж Сорос

11:06 | 22.01.16 г. 37
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Китайската икономика е напът да се приземи твърдо – срив, който ще влоши глобалния дефлационен натиск, ще повлече акциите и ще стимулира американските правителствени облигации. Това заяви пред Bloomberg милиардерът Джордж Сорос в рамките на Световния икономически форум в Давос.

„Едно твърдо приземяване на практика е неизбежно“, заяви той, „Не го очаквам, наблюдавам го.“

Инвеститорът каза, че залага срещу Standard & Poor’s 500, държавите, които произвеждат суровини и азиатските валути, докато купува щатски облигации.

Ефектите от икономическия спад на Китай ще се разпространят в останалия свят, въпреки че политиците на страната разполагат с ресурсите да се справят с вътрешните проблеми, категоричен е Сорос.

Бившият хедж фонд мениджър, превърнал се във филантроп, се присъединява към редица инвеститори, които предупреждават за допълнителни сривове при по-рисковите активи, след като разпродажбите в глобален план изтриха 16 трлн. долара от световните фондови пазари от юни насам и изпратиха цените на суровините до най-ниските им нива от над две десетилетия.

Опасенията за Китай разстроиха глобалните пазари тази година на фона на стихващото инвеститорско доверие в способността на правителството да преструктурира икономиката без да предизвика криза.

Наскоро Сорос отново предупреди за катастрофа като тази, наблюдавана през 2008 г. По време на конференция във Вашингтон през септември 2011 г. той каза, че европейската дългова криза, възникнала заради Гърция, е по-сериозна от кризата от 2008 г. По-рано този месец той повтори тази теза, коментирайки, че глобалните пазари се изправят пред криза, напомняща на тази, която възникна преди повече от седем години.

Въпреки че Сорос не описа своята дефиниция за твърдо приземяване, той зави, че по-точната оценка на текущия икономически ръст на Китай е 3,5%, което е по-малко спрямо последните официални данни за растеж от 6,8% през четвъртото тримесечие.

Сорос добавя, че неустойчивият дългов товар на азиатската страна и отливът на капитали са сигнали за твърдо приземяване. За периода януари-ноември 2015 г. Китай записа отлив на капитали за 843 млрд. долара, сочат данните на Bloomberg Intelligence.

Забавянето на китайската икономика се комбинира с по-ниските цени на петрола и обезценяването на валутата с цел придобиването на конкурентно предимство, като увеличават риска от дефлация по света, смята още Сорос.

С оглед на това 2016 г. би била трудна за пазарите, защото това е сценарий, с който инвеститорите не са свикнали.

Сорос ще бъде изненадан, ако Федералният резерв на САЩ увеличи лихвите отново, след като направи това през декември за пръв път от близо десетилетие въпреки прогнозите на централната банка за още покачвания тази година.

Фед направи грешка с вдигането на лихвите, казва милиардерът, защото очакванията за дефлация вече са тук, а потребителите едва ли ще отговорят на по-ниските лихви по кредитите с ръст на потреблението.

Въпреки че цените на активите могат да поскъпнат за кратко, Сорос не е видял знаци за достигането на класическо дъно на пазарите. „Твърде рано е да се купува“, смята той.

„Тази година ще бъде трудна, а равновесието е в негативна посока“, казва инвеститорът. „Ако имаме истинско дъно, то се тества отново".

Коментар на Виторио Грили, JPMorgan, за големите промени на глобалните пазари вижте във видеото!

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:13 | 13.09.22 г.
fallback